Warszawa Niusy

niusy home
spis wiadomości

W obronie przyrody...

Dolina Rospudy, czyli rzeki przechodzącej koło Augustowa to miejsce planowanego rezerwatu przyrody. To teren, na którym występuje wiele rzadkich i chronionych gatunków ptaków, flory, ssaków. Jest to jedyne miejsce, gdzie występuje jeden z gatunków storczyka - miodokwiat krzyżowy. Wydano już wiele stanowisk zarówno ze strony środowisk eksperckich, jak i kulturalno - politycznych ośrodków opiniotwórczych, stanowiących o wadze ochrony skarbów doliny.

Wielka debata społeczna dotycząca tego miasta rozpoczęła się wraz z ogłoszeniem projektu utworzenia na terenie doliny obwodnicy Augustowa, stanowiącej część drogi szybkiego ruchu Via Baltica. Od tego momentu na różnych forach opini publicznej toczy się batalia w obronie przyszłego rezerwatu przyrody.
Co więcej, obrońcy doliny Rospudy popierają się badaniami i propozycjami alternatywnego poprowadzenia trasy, opracowanymi m.in. przez specjalistów z Brukseli. Jak na razie przy zniszczeniu tego pięknego miejsca upiera się jedynie garstka lokalnych decydentów, popierana przez władzę.
Decyzję w sprawie budowy autostrady udzielił minister środowiska Jan Szyszko, w październiku ubiegłego roku podtrzymał ją wojewoda podlaski. Po licznych protestach ze strony środowisk ekologicznych postanowienie trafiło spowrotem na biurko ministra. O uznanie jego za niezgodne z konstytucją oraz ustawodawstwem europejskim walczy Rzecznik Praw Obywatelskich - Jan Kochanowski. W najbliższych dniach słowa wejdą w czyn - do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego zostaną zaskarżone decyzje dotyczące inwestycji w dolinie Rospudy.
Sprawa może o tyle skończyć się dla Polski znacząco niekorzystnie, o ile w jej obronie stanął nawet przewodniczący Komisji Europejskiej José Manuel Barroso. Jeśli sprawa trafi do Trybunału Sprawiedliwości, a on poprze stanowisko KE, Polskę czekają gigantyczne kary finansowe albo nakaz rozebrania inwestycji.

Source: sz.s.

13.02.2007
 


Nowy lokal "z recyklingu"
Na początku kwietnia w Warszawie pojawiło się nowe miejsce, które stawia na ekologiczną stronę życia w zgodzie z naturą. Znajomi Szymon Ziel...


Jean Louis David

reviewed on 29.09.2018
"Napiszcie proszę jak wyglądają wasze liczne szkolenia i na czym one się opierają? Gdzie byliście na tych szkoleniach? Ile godzin was szkolił..."
napisz własną opinię


Warszawa - dojazd
Warszawa - komunikacja
wyszukiwarka