Warszawa Niusy

niusy home
spis wiadomości

Agroturystyka na nowych warunkach

Nowe regulacje i związane z nimi zmiany w podatkach obejmą właścicieli gospodarstw, w których przyjmowani są goście w mniej niż pięciu pokojach. To właśnie oni będą zwolnieni z podatku od wynajmu. Niezmienna pozostaje sytuacja reszty przedsiębiorców, którzy będą musieli się rozliczyć.

Ci, którzy wynajmują pokoje w budynku mieszkalnym przy gospodarstwie rolnym położonym na terenie wiejskim zwolnieni są z podatku. Podobnie, nie płaci się go od przychodów z wyżywienia gości. Ograniczeniem jest jednak ilość pokoji w liczbie pięciu. Z fiskusem rozliczają się więc właściciele domów na wsi, którzy nie posiadają gospodarstwa rolnego.

Opłacanie karty podatkowej pozwala na optymalizację wysokości podatków. Jest to swego rodzaju forma odstępstwa od zasady. Wówczas płaci się jedynie z góry ustaloną kwotę bez prowadzenia ewidencji podatkowej. Co więcej, nie jest wymagane comiesięczne składanie deklaracji poza PIT-16A składanym raz do roku. Jedynym, elementarnym zarazem ograniczeniem jest to, że przywilej ten mogą posiadać jedynie ci przedsiębiorcy, którzy wynajmują nie więcej niż dwanaście pokoi.

Ryczałt to jedno z alternatywnych rozwiązań. Jeśli wynajem określony jest jako działalność gospodarcza wówczas wymagana jest rejestracja. Jeśli nie to rejestracja oraz prowadzenie ewidencji przychodów i wyposażenia nie jest wymagane. Jeśli podatnik decyduje się na działalność gospodarczą płaci 17 %. Natomiast jeśli nie jest to działalność gospodarcza, a przychód nie przekracza 4000 euro wówczas stawka to 8,5% (za nadwyżki zapłacimy 20% ryczałtu).

Prowadząc własną działalność gospodarczną można zdecydować się na płacenie podatka według skali: 19,30 lub 40%. wtedy należy prowadzić pełną ewidencję i regularnie składać deklaracje podatkowe. Ponadto można zdecydować się na podatek liniowy, który wynosi 19 proc.

Source: sz.s. tur-info.pl

17.04.2007
 


Nowy lokal "z recyklingu"
Na początku kwietnia w Warszawie pojawiło się nowe miejsce, które stawia na ekologiczną stronę życia w zgodzie z naturą. Znajomi Szymon Ziel...


Jean Louis David

reviewed on 29.09.2018
"Napiszcie proszę jak wyglądają wasze liczne szkolenia i na czym one się opierają? Gdzie byliście na tych szkoleniach? Ile godzin was szkolił..."
napisz własną opinię


Warszawa - dojazd
Warszawa - komunikacja
wyszukiwarka