Warszawa Niusy

niusy home
spis wiadomości

Czy PKiN powinien zostać zabytkiem?

Zdania są tak różne, jak różnorodne są poglądy na naszą przeszłą historią, na ustrój, który panował w naszym kraju przez niemal 50 lat i, co po sobie pozostawił?
Ta olbrzymia budowla i przede wszystkim - symbol zamierzchłych, aczkolwiek niezapomnianych czasów, to jedna z najbardziej kontrowersyjnych budowli w naszym kraju, a już na pewno w samej stolicy.
Nie dziwi, więc fakt, że tak dużo emocji wzbudza w nas możliwość uznania Pałacu Kultury i Nauki za zabytek i wspieranie jego konserwacji i dalszego istnienia przez pieniądze wszystkich podatników, a nie tylko przez powiedzmy, budżet miasta. Najprawdopodniej już w połowie tego tygodnia mazowiecki konserwator zabytków podejmie decycję w tej sprawie, w związku z planami utworzenia w budynku teatru muzycznego.
Pałac Kultury i Nauki wzniesiono w latach 1952-55 według projektu radzieckiego architekta Lwa Rudniewa. Na budynek składają się: 42 kondygnacje, 2300 pomieszczeń, 123 tys. m kw. powierzchni całkowitej, w których działa ok. 70 instytucji: od teatrów, kin, po biura urzędu miasta i Polskiej Akademii Nauk. Kontrowersję dotyczą nie tylko historycznego znaczenia budynku, socjalistycznej ikony, dla niektórych kompletnie niestrawnej w obecnej rzeczywistości.
Pojawia się również obawa, czy olbrzymi budynek, wykorzystywany już komercyjnie, nie pochłonie i tak już skromnych funduszy na ochronę podobnych obiektów.

Source: sz.s.GW

16.01.2007
 


Nowy lokal "z recyklingu"
Na początku kwietnia w Warszawie pojawiło się nowe miejsce, które stawia na ekologiczną stronę życia w zgodzie z naturą. Znajomi Szymon Ziel...


Jean Louis David

reviewed on 29.09.2018
"Napiszcie proszę jak wyglądają wasze liczne szkolenia i na czym one się opierają? Gdzie byliście na tych szkoleniach? Ile godzin was szkolił..."
napisz własną opinię


Warszawa - dojazd
Warszawa - komunikacja
wyszukiwarka