Warszawa Niusy

niusy home
spis wiadomości

Teremin Petra Zelenki we Współczesnym

28 kwietnia 2007 o godz. 19.00 odbędzie się premiera najnowszego spektaklu w Teatrze Współczesnym - "Teremin" Petra Zelenki, w reżyserii artura Tyszkiewicza.

"Dekada dolara" to okres, który przypadał w Stanach Zjednoczonych na lata 1927 -37. To jeden z najbarwniejszych etapów w historii tego kraju. Czas szampańskich zabaw i prohibicji, kształtowania się kultury masowej i rewolucji obyczajowej, początków zorganizowanej przestępczości, ale również Wielkiego Kryzysu.
W takim tle umieścił akcję swojej najnowszej sztuki Petr Zelenka.
Lew Sergiejewicz Teremin to tytułowy bohater spektaklu, a zarazem postać autentyczna. Wydarzenia, w których m.in. on bierz udział oparte są na faktach. To rosyjski fizyk i pełen pasji wynalazca, twórca tereminvoxu - bezdotykowego instrumentu muzycznego. Doceniony swego czasu przez samego wodza socjalistycznej rewolucji - Lenina, zostaje wysłany za granicę, aby propagować i krzewić radziecką myśl techniczną poza granicami imperium. Dzięki oddaniu i przedsiębiorczości przyjaciół oraz zauroczonych w nim kobiet robi w Stanach błyskotliwą karierę. Udaje mu się zdobyć kilka patentów i staje się prekursorem wielkich showmanów muzyki elektronicznej, co wpływa na jego sławę i na tłumy, które przyciąga na stadionach.

Głównym zadaniem, powierzonym Tereminowi przez sowieckich mocodawców nie było to jednak , „tereminvox” pierwotnie nie miał się stać instrumentem muzycznym. W końcu - radziecki obywatel poza granicami swej ojczyzny, w wolnym kraju nie miał być wolnym człowiekiem. Wszystko to wrótce staje się jasne i oczywiste.

Premiera światowa sztuki miała miejsce w Pradze 17 listopada 2005 roku w reżyserii autora.

Source: sz.s.

25.04.2007
 


Nowy lokal "z recyklingu"
Na początku kwietnia w Warszawie pojawiło się nowe miejsce, które stawia na ekologiczną stronę życia w zgodzie z naturą. Znajomi Szymon Ziel...


Jean Louis David

reviewed on 29.09.2018
"Napiszcie proszę jak wyglądają wasze liczne szkolenia i na czym one się opierają? Gdzie byliście na tych szkoleniach? Ile godzin was szkolił..."
napisz własną opinię


Warszawa - dojazd
Warszawa - komunikacja
wyszukiwarka