Warszawa Niusy

niusy home
spis wiadomości

Intercity powiększa ofertę

Już za trzy, cztery lata czas spędzony w pociągu na trasie Warszawa - Gdańsk może ograniczać się jedynie do trzech godzin!!! Wszystko to dzięki planowanym, nowym inwestycjom PKP Intercity, które mają polegać na zakupie dwudziestu składów szybkich pociągów TVG.
Wygląda na to, że pomysł powiększenia oferty PKP zostanie przyspieszony i prawdopodobnie dojdzie do skutku dzięki przyznaniu Polsce i Ukrainie oraganizacji Euro 2012. Pomysł zakupu szybkich pociągów pojawił się już jakiś czas temu.


Cechą charakterystyczną pociągów jest oczywiście prędkość, jaką osiągają na torach, która dochodzi do 200 km/h. Rozijanie jej wiąże się bezpośrednio z odpowiednim stanem torowisk. Gruntowna ich modernizacja wiąże się więc z prowadzonymi przez państwo inwestycjami na polskich torach.
Spółka, która odpowiedzialna jest za rodzimą infrastrukturę kolejową w latach 2007 -2013 planuje wydać na inwestycje łącznie ok.6,2 mld euro. Według wstępnych szacunków inwestycja Intercity będzie kosztowała około 1,5 mld zł., przy czym zakup będzie w połowie sfinansowany z funduszy unijnych. Pociągi pojawić się mają już w 2010 r., gdyż do tego czasu powinny zakończyć się niezbędne inwestycje.

Do prędkości powyżej 200 km/h będą dostosowane na pewno trasy z Warszawy do Katowic i Krakowa. Nieco wolniej będą jeździć pociągi ze stolicy do Gdańska

W chwili obecnej zewnętrzna firma doradcza prowadzi analizę mającą określić m. in., jaki typ pociągów będzie dla przewoźnika najkorzystniejszy. Efekty prac będą prawdopodobnie znane we wrześniu. Zgodnie z harmonogramem, przetarg na zakup tzw. składów zespolonych będzie ogłoszony na przełomie 2007 i 2008 roku. Szybkie pociągi to nie jedyna planowana inwestycja PKP InterCity.

Do 2010 r. spółka zamierza wydać także około 1 mld zł na zakup i modernizację taboru kolejowego.

Source: sz.s. Tur-info.pl

07.04.2007
 


Nowy lokal "z recyklingu"
Na początku kwietnia w Warszawie pojawiło się nowe miejsce, które stawia na ekologiczną stronę życia w zgodzie z naturą. Znajomi Szymon Ziel...


Jean Louis David

reviewed on 29.09.2018
"Napiszcie proszę jak wyglądają wasze liczne szkolenia i na czym one się opierają? Gdzie byliście na tych szkoleniach? Ile godzin was szkolił..."
napisz własną opinię


Warszawa - dojazd
Warszawa - komunikacja
wyszukiwarka