Warszawa Niusy

niusy home
spis wiadomości

Problem w kuchni

To, czego domagali się kiedyś górnicy i hutnicy, a obecnie, o co walczą lub walczyli nauczyciele i niezmordowani lekarze, zaczyna również dotyczyć ludzi zatrudnionych w polskiej gastronomii

Coraz więcej warszawskich restauratorów, właścicieli lokali narzeka na zbyt wielkie oczekiwania finansowe, jakie przejawiają szukający zatrudnienia w strefie gastronomicznej. Od kucharzy po kelnerów. Co więcej, żądania nie kończą się jedynie na zarobkach, ale również obejmuja takie kwestie, jak godziny i warunki pracy.

Prędzej czy później musiało dojść do takiej sytuacji. Jest ona uwarunkowana kilkoma ważnymi zagadnieniami. Po pierwsze, ogromna emigracja, jaka objęła Polskę spowodowała, że wielu fachowców, niezadowolonych z tego, jak traktowani są w Polsce, wyjechało zagranicę, szukać lepszych warunków.
Oficjalne zarobki, jakie proponowano w gastronomii, warunki pracy ( czyli umowa-zlecenie lub praca kompletnie na czarno), godziny pracy to bolączki zatrudnionych w tej branży od zarania dziejów.

Sytuacja zatoczyła błędne koło. Obecnie, zdarza się, że pracodawcy oferują dobre (w porównaniu z proponowanymi jeszcze kilka lat temu) warunki swoim przyszłym pracownikom. Ci jednak w w związku z tym, że mogą przebierać w ofertach, podbijają stawki jeszcze w górę. Mogą sobie na to pozwolić, ponieważ konkurencja się kurczy.
w konsekwencji dochodzi do sytuacji odwrotnej wobec tej, którą można było zastać jeszcze kilka lat temu - dyktujący warunki zmienił się diametralnie. Może to mieć negatywny efekt zarówno dla klientów, jak i pracowników. W związku z podniesieniem kosztów pracy niechybnie wzrosną ceny sprzedawanych produktów i z szybkim zamykaniem niektórych lokali.
W przyszłości, gdy zaleje nas fala emigracji ze wschodu wolny rynek i znacznie tańsza konkurencja może wyprzeć polskich pracowników.

Source: sz.s.

29.05.2007
 


Nowy lokal "z recyklingu"
Na początku kwietnia w Warszawie pojawiło się nowe miejsce, które stawia na ekologiczną stronę życia w zgodzie z naturą. Znajomi Szymon Ziel...


Jean Louis David

reviewed on 29.09.2018
"Napiszcie proszę jak wyglądają wasze liczne szkolenia i na czym one się opierają? Gdzie byliście na tych szkoleniach? Ile godzin was szkolił..."
napisz własną opinię


Warszawa - dojazd
Warszawa - komunikacja
wyszukiwarka