Warszawa Niusy

niusy home
spis wiadomo�ci

Improwizacja w muzyce - Ad Libitum

Improwizacja to jeden z najważniejszych elementów procesu twórczego. Muzykowanie oparte o intuicję to najbardziej osobisty sposób kreowania materii muzycznej, wyzwolony z barier i kompozycyjnego postrzegania utworu. Celem projekt Ad Libitum jest pokazanie, jak "improwizacja w muzyce" jest ignorowana w szkolnictwie muzycznym i ogólnym, z nielicznymi wyjątkami. Stąd przedsięwzięcie skierowane jest do nauczycieli szkół muzycznych, wychowania muzycznego w szkołach ogólnokształcących, a także do studentów akademii i uczniów wyższych klas szkół muzycznych.
Seminarium, które potrwa od 6-10 listopada, stanowi cykl warsztatów, koncertów, zajęć i wykładów, ma na celu ukazanie siły twórczej i możliwości, jakie stoją za improwizacją. Rozwój zdolności twórczych, komunikacji emocjonalnej i zdolności współdziałania w zespole, poprzez dyscyplinę myślenia analitycznego, na kreowaniu wyobraźnii skończywszy - to tylko niektóre z profitów działania intuicyjnego.
Projekt składa się z działań praktynych. Na koncerty tacy wybitni muzycy jazzowi, współcześni i etniczni, jak Cecil Taylor (USA), Peter van Bergen (Holandia) Tony Oxley (Wielka Brytania), Tomasz Stańko, Mateusz Kołakowski, Alejandro Iglesias Rossi (Argentyna), Szabolcs Eszteneyi (Węgry/Polska). W ramach części teoretycznej pojawią sia takie wybitne postacie, jak prezes Europejskiej Rady Muzycznej i dziekan wydziału jazzowego Konserwatorium Królewskiego w Hadze - Wouter Turkenberg czy kompozytor i wykonawca, dziekan wydziału muzycznego Akademii im. Leosa Janacka w Brnie - Ivo Medek. Nie zabraknie również polskiej reprezentacji: Marek Chołoniewski (dyrektor Studia Muzyki Komputerowej Akademii Muzycznej i Festiwalu Audio-Art w Krakowie), Jerzy Kornowicz ( prezes Polskiego Związku Kompozytorów), oraz Tadeusz Wielecki (dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej Warszawska Jesień). Ci zasłużeni teoretycy, kompozytorzy i muzycy poprowadzą warsztaty. Wystąpi także orkiestra symfoniczna z warszawskiej Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina z zespołem kompozytorów Kawalerowie błotni - Tadeusz Wielecki (kontrabas) Jerzy Kornowicz (fortepian), Mieczysław Litwiński (wokal, skrzypce, harmonium), Ryszard Latecki (trąbka), Krzysztof Knittel oraz Tadeusz Siudnik (syntezatory, sampler, komputer).
Seminarium zakończy się wspólnym koncertem połączonych sił uczestników warsztatów i zaproszonych artystów. Warsztaty, wykłady i seminaria będą tłumaczone.

Centrum Sztuki Współczesnej - Zamek Ujazdowski w Warszawie, jako jeden z współorgazatorów przedsięwzięcia, zaprasza.

Improwizacja w muzyce. Co myślisz? Wypowiedz się na forum.

Source: sz.s.

28.08.2007
 


Nowy lokal "z recyklingu"
Na początku kwietnia w Warszawie pojawiło się nowe miejsce, które stawia na ekologiczną stronę życia w zgodzie z naturą. Znajomi Szy...


Ground Zero

reviewed on 01.11.2022
"Byłem tam na koncercie illusion. Perła. ..."
napisz w�asn� opini�


Warszawa - dojazd
Warszawa - komunikacja
wyszukiwarka