Warszawa Niusy

niusy home
spis wiadomości

Zmarł Ryszard Kapuściński

W warszawskim szpitalu Akademii Medycznej przy ul. Banacha po długiej, ciężkiej chorobie, zmarł Ryszard Kapuściński. Wspaniały pisarz, dziennikarz i reporter. Ceniony głos w walce o prawa i godność człowieka. Autor wielu książek, takich jak "Czarne gwiazdy", "Gdyby cała Afryka", "Jeszcze dzień życia", "Kirgiz schodzi z konia", "Dlaczego zmarł Karl von Spreti?", "Chrystus z karabinem na ramieniu", "Cesarz","Szachinszach", "Lapidarium", "Heban", a także tomiku wierszy - "Notes".
W swoich reportażach i książkach opisywał wiele konfliktów światowych i istotnych wydarzeń. Etiopia cesarza Hajle Sellasje, Iran rewolucji ajatollahów, upadek Związku Radzieckiego , Ameryka Łacińską i Afrykę - te kraje Ryszrd Kapuściński opisywał podczas swoich barwnych podróży i wyjazdów reporterskich.
Życie, twórczość Ryszarda Kapuścińskiego to elementarny przykład pasji i podążania własną, wyznaczoną drogą życiową z wszelkimi jej kosekwencjami, trudnościami. To wzór dla wszystkich tych, którzy nie są obojętni wobec ludzkiego cierpienia i krzywd . Widzą je i nie chcą być obojętni. Mają siłę, aby reagować, przekazać swoje obserwacje innym, nieświadomym, tak, aby coś się działo. To ciężka walka z własnymi słabostkami, kroczenie według jasno postanowionych założeń, co jest naturalną konsekwencją, wynikającą ze specyficznego charakteru i ludzkiego wnętrza.
Dorobek życiowy Kapuścińskiego to jednocześnie dowód na to, jaką siłę słowo może mieć we współczensym świecie, jak odziałuje na nas, zwykłych ludzi,którzy pośrednio, myślami, uczuciami, uczestniczymy we wszystkim tym, o czym czytamy. To przykład na to, że słowo może mieć o wiele większą moc i wpływ niż pięść czy karabin. Rzetelna informacja i treść w bardziej skuteczny, a przede wszystkim bezkrwawy i pokojowy sposób, wpływa na toczące się wydarzenia. Przede wszystkim, uświadamia bez stosowania cierni i strachu.

Source: sz.s.

24.01.2007
 


Nowy lokal "z recyklingu"
Na początku kwietnia w Warszawie pojawiło się nowe miejsce, które stawia na ekologiczną stronę życia w zgodzie z naturą. Znajomi Szymon Ziel...


Jean Louis David

reviewed on 29.09.2018
"Napiszcie proszę jak wyglądają wasze liczne szkolenia i na czym one się opierają? Gdzie byliście na tych szkoleniach? Ile godzin was szkolił..."
napisz własną opinię


Warszawa - dojazd
Warszawa - komunikacja
wyszukiwarka