Warszawa Niusy

niusy home
spis wiadomości

Gadu Gadu afrykańskie?

Gdy na rynku internetowym pojawiła się nazwa Gadu-Gadu zapewne nikt nie spodziewał się, że ten obecnie najpopularniejszy w naszym kraju komunikator będzie mógł zostać sprzedany południowoafrykańskiej firmie za niebagatelną sumę 155 mln dolarów. Najprawdopodobniej tak właśnie się stanie, jeśli do 13 grudnia większość posiadaczy akcji GG zdecyduje się na sprzedaż. Biorąc pod uwagę to, że posiadacz 55% akcji Warsaw Equity Holding (WEH) oficjalnie zoobowiązał się do sprzedaży swoich udziałów, jest pewne, że afrykańska Naspers za pośrednictwem założonej w Holandii spółki zależnej przejmie kontrolę nad polską firmą.

Historia GG jest dość ciekawa. Stworzył je Łukasz Fotyna w czasie, gdy rozpoczynał się boom na internet. Bardzo szybko udało mu się zdobyć popularność i jego komunikatorem zainteresowały się wszystkie większe portale internetowe takie jak choćby interia.pl. Żadna spośród nich jednak nie zdecydowała się na odkupienie produktu od właściciela i akcjonariuszy (WEH) za cenę, która obecnie wydaje się śmiesznie mała w porównaniu z propozycjami afrykańskiej spółki.
Największe pieniądze zbiła na komunikatorze spółka Warsaw Equality Holding. Pomysłodawca Łukasz Fotyna zrezygnował kompletnie z pracy w firmie, posiadajć swoje 14% udziałów i obecnie koncentruje się na aktywności politycznej - będzie startował z listy PSL.

W pierwszej połowie tego roku GG zanotowało ponad 70 procentowy wzrost przychodów do 9,3 mln zł, a jego zysk netto wzrósł o 116 proc. do 4,25 mln zł. Oprócz komunikatora spółka Gadu-Gadu prowadzi serwis społecznościowy MojaGeneracja.pl, radio internetowe i oferuje usługi telefonii internetowej.

W najbliższym czasie Firma Napsers rozpoczyna prawdziwą ekspansję na Wschód - Europę Centralną, Rosję, gdzie jest już właścicielem serwisu Mail.ru. Gadu Gadu to kolejny z produktów, za pomocą których chce tego dokonać.

Source: sz.s.

05.09.2007
 


Nowy lokal "z recyklingu"
Na początku kwietnia w Warszawie pojawiło się nowe miejsce, które stawia na ekologiczną stronę życia w zgodzie z naturą. Znajomi Szymon Ziel...


Jean Louis David

reviewed on 19.03.2019
"Ok..."
napisz własną opinię


Warszawa - dojazd
Warszawa - komunikacja
wyszukiwarka