Warszawa Niusy

niusy home
spis wiadomości

Wizjonerska Warszawa pana Nowaka

Polski architekt Krzysztof Nowak, choć ukończył studia w Krakowie, przez ponad dekadę robił karierę w nowojorskim biurze architektonicznym. Wiedzę, którą tam zdobył, postanowił wykorzystać, planując absolutną rewolucję architektoniczną w centrum stolicy. Wg Nowaka, centrum powinno być przyjazne mieszkańcom i nie służyć wyłącznie biznesowi. W jego pięknych planach rozbudowy, serce miasta powinno tętnić życiem, a jednocześnie być "miejscem wypoczynku, spotkań, spacerów i obcowania z naturą i kulturą".

Architekt nie ukrywa, iż inspirował się takimi nowojorskimi symbolami, jak Central Park czy Bryant Park. "One organizują życie Nowego Jorku. Dzięki nim city nie kojarzy się jedynie z hałasem, tłokiem i urzędami, ale też z przyjemnością, kulturą i rozrywką" - mówi Nowak w wywiadzie dla Gazety Wyborczej.

Projekt Nowaka zakłada naprawdę znaczące zmiany. Polski wizjoner proponuje aby pośrodku parku krajobrazowego, usytuowanego w okolicach Marszałkowskiej, pojawiła się zielona polana służąca koncertom i wydarzeniom artystycznym. Pod nią, można by było parkować bez przeszkód na wielkim, podziemnym parkingu. Co więcej, autor projektu proponuje, aby najzwyczajniej usunąć boki Pałacu Kultury. "Należy obciąć boki z Teatrem Dramatycznym, Studio i Lalka. I te części przenieść w stronę ul. Świętokrzyskiej (...). Z tych >>poteatralnych skrzydeł pałacu<< wyrastałyby w parku Świętokrzyskim wysokie 200-metrowe budynki"- snuje swe wizje Nowak.

Jakby rewolucyjnych zmian było mało, w okolicach stacji metra Centrum, Nowak widzi galerię handlową, hotel lub biura na piętrach, centrum kulturalno-oświatowe z teatrem, nową salę Filharmonii, bibliotekę oraz galerię sztuki. Na wyższych piętrach wieżowców, znalazłyby się apartamenty. Dalej realizując swe plany, Nowak chciałby zliwidować przejścia podziemne jako "koszmar i przeżytek lat 70. i 80.".

Osobiście, jesteśmy zachwyceni rewolucją pana Nowaka. Któż nie chciałby żyć w jego idealnym mieście?

Source: mb

21.01.2009




 


Nowy lokal "z recyklingu"
Na początku kwietnia w Warszawie pojawiło się nowe miejsce, które stawia na ekologiczną stronę życia w zgodzie z naturą. Znajomi Szymon Ziel...


Jean Louis David

reviewed on 29.09.2018
"Napiszcie proszę jak wyglądają wasze liczne szkolenia i na czym one się opierają? Gdzie byliście na tych szkoleniach? Ile godzin was szkolił..."
napisz własną opinię


Warszawa - dojazd
Warszawa - komunikacja
wyszukiwarka