Warszawa Niusy

niusy home
spis wiadomości

Międzynarodowy Dzień Pamięci Ofiar Holokaustu

Dwudziestego siódmego stycznia cała Polska obchodziła V Międzynarodowy Dzień Pamięci o Holokauście, który ustanowiony został w 2005 roku przez ONZ i połączony z datą upamiętniającą wyzwolenie obozu Auschwitz-Birkenau przez wojsko radzieckie.

Z tej okazji przy pomniku Bohaterów Getta wieńce złożyli przedstawiciele polskich władz, a we wspólnej modlitwie złączyli się wyznawcy judaizmu i chrześcijaństwa. W warszawskich uroczystościach udział wzięli przedstawiciele rządu oraz organizacji żydowskich, a także aktorzy oraz muzycy.

W samym Auschwitz w obchodach wzięli udział między innymi: prezydent Lech Kaczyński, premier Donald Tusk, przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek, premier Izraela Benjamin Netanjahu oraz - w zastępstwie rosyjskiego prezydenta - minister Edukacji i Nauki Andriej Fursenko. Najważniejszą grupę gości stanowili jednak byli więźniowie obozu, którzy przybyli z całego świata, aby przypomnieć o bolesnej prawdzie. Mowę wygłosił także były więzień Auschwitz Władysław Bartoszewski, podkreślając, że młodzi ludzie potrzebują takiego miejsca pamięci, jak obóz w Oświęcimiu. "Wciąż nie pokazaliśmy w wystarczającym stopniu prawdy o Auschwitz młodszym pokoleniom" - powiedział.

W niemieckim obozie koncentracyjnym w Oświęcimiu zginęło ponad milion sto tysięcy osób, głównie Żydów.

Source: e-warszawa.com

29.01.2010
 


Nowy lokal "z recyklingu"
Na początku kwietnia w Warszawie pojawiło się nowe miejsce, które stawia na ekologiczną stronę życia w zgodzie z naturą. Znajomi Szymon Ziel...


Jean Louis David

reviewed on 29.09.2018
"Napiszcie proszę jak wyglądają wasze liczne szkolenia i na czym one się opierają? Gdzie byliście na tych szkoleniach? Ile godzin was szkolił..."
napisz własną opinię


Warszawa - dojazd
Warszawa - komunikacja
wyszukiwarka