Warszawa Niusy

niusy home
spis wiadomości

Ostatnie pożegnanie prezydenta

Decyzją rodziny pary prezydenckiej oraz władz RP, pogrzeb Lecha i Marii Kaczyńskich, którzy w sobotę zginęli w katastrofie samolotu TU-154 w Smoleńsku odbędzie się w Krakowie. Para prezydencka spocznie na Wawelu. Warszawiacy będą mieli okazję pożegnać się z prezydentem w sobotę, w czasie uroczystości żałobnych, upamiętniających wszystkich tragicznie zmarłych w tej katastrofie. W uroczystościach spodziewany jest udział nawet pół miliona gości.

Uroczystości żałobne rozpoczną się w sobotę w południe na placu Piłsudskiego, kiedy w całej stolicy zabrzmią dzwony. Pod Krzyżem Papieskim znajdą się zdjęcia ofiar katastrofy w Smoleńsku. O 13.00 wysłannik z Watykanu wraz z biskupami polskimi odprawi mszę świętą za dusze zamarłych. Na koniec uroczystości zabrzmi modlitwa ekumeniczna Kościołów: katolickiego, prawosławnego i ewangelicko-augsburskiego. Do godziny 17.00 można będzie składać hołd przy trumnach pary prezydenckiej w Pałacu Prezydenckim. Po tej godzinie trumny zostaną przewiezione do archikatedry warszawskiej, gdzie o godzinie 18.00 odbędzie się msza św. w intencji Lecha i Marii Kaczyńskich pod przewodnictwem arcybiskupa Kazimierza Nycza.

W niedzielę uroczystości przeniosą się do Krakowa. Rano planowany jest przylot trumien Lecha i Marii Kaczyńskich do Krakowa. Około godziny 10 kondukt przejedzie ulicami: Kościuszki, Zwierzyniecką i Grodzką na Rynek, do bazyliki Mariackiej. Msza pogrzebowa rozpocznie się o godzinie 14.00. Ze względów bezpieczeństwa w kondukcie z bazyliki Mariackiej na Wawel, gdzie zostaną pochowani Kaczyńscy, iść będą jedynie najbliżsi członkowie rodziny oraz osoby przez nią wyznaczone, jak również najważniejsi przedstawiciele rządu RP. W kondukcie nie wezmą udziału przedstawiciele zagranicznych delegacji i głowy państw - zostaną oni przewiezieni na Wzgórze Wawelskie, do Katedry gdzie odbędzie się liturgia pożegnalna pary prezydenckiej pod przewodnictwem kardynała Dziwisza.

Para prezydencka spocznie w krypcie pod Wieżą Srebrnych Dzwonów w sarkofagu z alabastru. Obok sarkofagu znajdzie się tablica z nazwiskami wszystkich ofiar sobotniej tragedii. Ze względów bezpieczeństwa w niedzielę Wawel pozostanie zamknięty dla zwiedzających.

W niedzielę do Krakowa przyleci ponad 70 delegacji z całego świata. Na liście gości widnieją takie osobistości jak: książę Karol, prezydent USA Barack Obama, prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew, kanclerz Niemiec Angela Merkel, prezydent Francji Nicolas Sarkozy, premier Hiszpanii Jose Luis Zapatero wraz z parą królewską - Juanem Carlosem i jego żoną Sofią oraz prezydent Izraela Szymon Peres.

Source: e-warszawa.com

15.04.2010
 


Nowy lokal "z recyklingu"
Na początku kwietnia w Warszawie pojawiło się nowe miejsce, które stawia na ekologiczną stronę życia w zgodzie z naturą. Znajomi Szymon Ziel...


Jean Louis David

reviewed on 29.09.2018
"Napiszcie proszę jak wyglądają wasze liczne szkolenia i na czym one się opierają? Gdzie byliście na tych szkoleniach? Ile godzin was szkolił..."
napisz własną opinię


Warszawa - dojazd
Warszawa - komunikacja
wyszukiwarka