Warszawa - Getto ¯ydowskie

28 września 1939 Niemcy zajęli Warszawę po trzytygodniowej ofensywie. Spełniły się pierwsze plany Hitlera i przyszedł czas na realizację kolejnych. Według ideologii nazistowskiej, rasa aryjska została stworzona do tego, żeby panować w Europie, rasa słowiańska, żeby niewolniczo pracować. A rasa żydowska – żeby wyginąć.

W listopadzie 1939 w Warszawie w Generalnej Guberni, utworzonej na zajętej przez Niemców części Polski, stopniowo zaczęto wprowadzać ustawy antyżydowskie – między innymi nakazano wszystkim ¯ydom powyżej dwunastego roku życia nosić na ramieniu opaskę z Gwiazdą Dawida. Był to jednak dopiero początek długiego procesu prześladowań, w wyniku którego ¯ydzi zdegradowani do rangi niewolników. Zakazano im pracować w kluczowych gałęziach przemysłu i administracji, piec chleb, zarabiać więcej niż 500 złotych miesięcznie, jeździć pociągami i tramwajami, opuszczać granice miasta bez zezwolenia, posiadać złoto i biżuterię. Ponadto wszystkie żydowskie sklepy i przedsiębiorstwa musiały być oznaczone Gwiazdą Dawida. W parze z oficjalnymi dekretami szły poniżenia, pobicia, a nawet nieuzasadnione egzekucje. ¯ydzi żyli w stanie ciągłego strachu.

Plany wybudowania żydowskiego getta istniały już od początku niemieckiej okupacji, lecz zaczęto je wprowadzać w życie dopiero od października 1940 roku. Wyznaczono niewielką, południowo-wschodnią część Starego Miasta i ewakuowano stamtąd sto trzynaście tysięcy Polaków, by zrobić miejsce dla czterystu tysięcy ¯ydów. Jedna trzecia mieszkańców Warszawy żyła od teraz na obszarze wielkości 4 kilometrów kwadratowych, który stanowił 2,4% powierzchni miasta. W listopadzie getto zostało odgrodzone od świata wysokim murem, zakończonym drutem kolczastym.

¯ycie w getcie rozpoczęło się ciężko, ale potem działo się jeszcze gorzej. Na początku istniało tu jeszcze podobieństwo do normalnego miasta: wydawano wewnętrzne czasopisma (nie można było posiadać gazet zza muru), przesiadywano w kawiarniach, prowadzono szkoły. Ci, którym udało się przechować trochę pieniędzy, mogli żyć na przyzwoitym poziomie. Na porządku dziennym było przemycanie żywności do getta – w tym celu przekupywano straże lub kopano podziemne kanały. Natomiast ubożsi wysyłali swoje dzieci na „stronę aryjską”, by stamtąd kradły pożywienie. Oficjalna dzienna racja żywnościowa zawierała 200 kalorii, czyli dziesięć razy mniej niż racja dla Niemców i cztery razy mniej niż dla Polaków.

Z czasem, gdy do getta zwieziono ludzi z pobliskich wiosek i miasteczek, warunki stały się jeszcze gorsze. Bogatszym skończyły się pieniądze na łapówki, a biedni zaczęli masowo umierać z głodu. W dodatku koszmarne warunki sanitarne spowodowały epidemię tyfusu: to w połączeniu z głodem sprawiło, że do kwietnia 1941 roku śmiertelność w getcie wynosiła sześć tysięcy ludzi miesięcznie. Codziennie rano, między czwartą a piątą, karawany zabierały zmarłych: zazwyczaj znajdowano ich na ulicach odartych z odzieży – rodziny zabierały ubrania, by wymienić je na żywność.

Chociaż ludzie w getcie ginęli masowo, rząd w Berlinie chciał, by działo się to jeszcze szybciej. Plan Hitlera, by wywieźć wszystkich ¯ydów do Afryki, okazał się zbyt kosztowny – toteż na początku 1942 roku zdecydowano się wprowadzić w życie „ostateczne rozwiązanie kwestii żydowskiej”. Między lipcem a wrześniem 1942 trzysta tysięcy mieszkańców getta wywieziono z warszawskiego getta do obozu koncentracyjnego w Treblince. Na początku niewiele osób było w stanie uwierzyć w plotki o obozach śmierci - większość była przekonana, że wywozi się ich do obozu pracy. Jednak w końcu przerażająca prawda wyszła na jaw, dzięki uciekinierom z obozu oraz zagranicznym dziennikarzom i agentom. Sześćdziesiąt tysięcy pozostałych w getcie ludzi musiało uwierzyć w początek ludobójstwa.

19 kwietnia 1943, na wieść o tym, że Niemcy organizują kolejną deportację, w getcie warszawskim wybuchło powstanie. ¯ydzi wiedzieli, że czeka ich śmierć, pragnęli więc umrzeć z honorem.Warszawa Hotele
 


dodaj komentarz

"TY KUTASAIADNAX"

T66FGUY
27.02.2016
Ocena
3/5

"Moim zdaniem ci co wyszydzają ¯ydów powinni się wstydzić i to bardzo !!!! "

koloko
19.04.2015
Ocena
4/5

"Moim zdaniem ci co wyszydzają ¯ydów powinni się wstydzić i to bardzo !!!! "

koloko
19.04.2015
Ocena
4/5

"¯YDZI TO PRZEDE WSZYSTKIM LUDZIE TACY JAK MY.SK¡D U WAS TYLE NIENAWI¦CI CHRZE¦CIJANIE?"


25.11.2014
Ocena
3/5

"prosze tylko niech MATKI mysla o swoich DZIECIACH tak jak Te ktory myslaly jestem gojem i umieram jak slysze to wszystko o zydach "

maciej
14.01.2014
Ocena
3/5

""

maciej
14.01.2014
Ocena
3/5

"Przestańcie pisać o ¯ydach jak o jakimś gównie! Przecież oni to też ludzie. Czy wyu chcielibyście żeby was traktowano tak jak traktuje się ¯ydów!? Nie ! Więc skończcie swoją pierdzieloną gadkę jacy oni są źli! Każdy człowiek zasługuje na dobre życie a nie katowanie i strach."

Natalia
12.01.2014
Ocena
5/5

"zyd to fraj@@ Zyd to buc zyje poto by go tłuc"

xdd
18.11.2013
Ocena
4/5

"daje zadarmo kurwo"

juziu
07.02.2013
Ocena
1/5

"Heh,...wszyscy mieszacie, aż się może zakręcić w głowie. Nie wymyślajmy, com? Ach! Hitler żydem i sralalala... Wiemy że nim nie był i opierajmy się na faktach, dobrze?"

Roxy
28.04.2012
Ocena
5/5

"skad tyle nienawisci pytanie? a no stad ze tyle mowicie o Zydach i wywyzszacie ich trzeba zachowac umiar!"

znawca
08.03.2012
Ocena
5/5

"Pomijając podziały rasowe prawdopodobnie jest coś (fizycznego) co łączy wszystkich mentalnych żydów. Nie mówię tu o "obrzezanych"."

JOJO
28.02.2012
Ocena
3/5

"Ty LOLEK, ty wez sie walnij w swoj kretynski czerep. Piszesz o Jezusie jednoczesnie plujesz na narod zydowski. Czyzbys nie wiedzial polglowku,ze Jezus byl czescia tego narodu? Jezus byl zydem ty skretynialy bawole."

Krzych
01.02.2012
Ocena
3/5

"kawałek prawdy o ¯OB słowami M.Edelmana przywódcy powstania w Gettcie A oto jak wyglądała codzienna walka ¯OB, nim do getta 19 kwietnia 1943 roku wkroczyli Niemcy. Marek Edelman wspomina o tym w książce pt. “Strażnik” na str. 76: My, bundowcy, byliśmy jedyną organizacją polityczną mającą pieniądze. Nowojorska organizacja robotnicza, do której należał szef amerykańskich związków zawodowych Dubiński, od samego początku przysyłała pieniądze. Natomiast syjoniści nie mieli ani grosza. Ich towarzysze z Palestyny porzucili ich. ¯eby wystarać się o broń, urządzaliśmy “eksy”, czyli ekspropriacje. Chodziło się do bogatych ¯ydów, do przemytników czy do żydowskich policjantów, terroryzowało się ich i zabierało forsę. Kasę Judenratu ograbiliśmy na setki tysięcy złotych, obrabowaliśmy też przedsiębiorstwo aprowizacyjne. Posunęliśmy się nawet do porwania. Lichtenbaum, przewodniczący Judenratu po Czerniakowie, odmówił pieniędzy. Uwięziliśmy więc jego syna. Trzymaliśmy go przez 12 godzin. Do Lichtenbauma napisaliśmy, że trzymamy chłopca z nogami zanurzonymi w cebrzyku z lodowatą wodą, tak że na pewno nabawi się choroby. Przyszli z pieniędzmi. Innym razem żydowski policjant, zresztą skurwysyn, nie chciał dać nam pieniędzy. Przyszliśmy do niego około czwartej, gdy termin ultimatum upływał. – Nie chcesz dać? – spytaliśmy i zastrzeliliśmy go. Po tym zdarzeniu wszyscy płacili. W sumie pieniędzy nam nie brakowało. To my byliśmy prawdziwą władzą w getcie. To my decydowaliśmy, jak mają żyć ludzie, którzy pozostali w getcie. Nazywali nas “partią”. Gdy partia coś kazała, było to wykonywane. (…) Tylko w marcu 1943 roku wykonaliśmy trzy wyroki śmierci na kolaborantach."

Greg
27.05.2011
Ocena
3/5

"¯YDZI TO PRZEDE WSZYSTKIM LUDZIE TACY JAK MY.SK¡D U WAS TYLE NIENAWI¦CI CHRZE¦CIJANIE?"

AREK
17.05.2011
Ocena
5/5

"¯YDZI TO PRZEDE WSZYSTKIM LUDZIE TACY JAK MY.SK¡D U WAS TYLE NIENAWI¦CI CHRZE¦CIJANIE?"


17.05.2011
Ocena
3/5

"¯YDZI TO PRZEDE WSZYSTKIM LUDZIE TACY JAK MY.SK¡D U WAS TYLE NIENAWI¦CI CHRZE¦CIJANIE?"


17.05.2011
Ocena
3/5

"¯YDZI TO PRZEDE WSZYSTKIM LUDZIE TACY JAK MY.SK¡D U WAS TYLE NIENAWI¦CI CHRZE¦CIJANIE?"


17.05.2011
Ocena
3/5

"Hitler prawdopodobnie pochodził z rodziny żydowskiej. A choćby nawet naród żydowski w tamtych latach był bez serca, że niby biednemu kromki chleba nie dali? że niby byli oszustami złodziejami???? a kto nie był w tamtych czasach taki???? oszustwo było jest i będzie...!!!! "

kasia
13.05.2011
Ocena
3/5

"Kochani, come on .... PPAWDZIWI Polacy znają prawdę =)"

prosiaczek
25.04.2011
Ocena
1/5

"chodz mam nie wiele lat to serce ściska jak sie patrzy na zdjęcia z getta. Dziekuje WAM że przetrwaliście ten okres w swoim życiu. pozdrawiam KAROLINA"

Karolina
08.04.2011
Ocena
3/5

""LOLEK... Z tego co piszesz wnioskuje że popierasz moim zdaniem chorą ideologię Hitlera, tym samym pokazujesz jak duże jest twoje niedoinformowanie na ten temat wiec prosze uzupełnij swoje informacje i zastanów się czy twój tok myslenia jest poprawny. A tak moim zdaniem Hitler dopóścił się straszliwej zbrodni bezlitośnie mordując tak wiele ludzi. Mam nadzieje że to się nie powtórzy.""

Ryś
05.04.2011
Ocena
3/5

""

Ryś
05.04.2011
Ocena
3/5

"lolek myśle ,że nie masz prawa mówić takich żeczy .sądze ,że ty też masz podobne rozumowanie do hitlera, a to raczej nie wróży dobrze.ja sądze ,że to była wielka zbrodnia o której nie powinniśmy zapomnieć.właściwy cytat "Ludzie, ludziom zgotowali ten los""

sock
03.04.2011
Ocena
3/5

"Kolego LOLEK. Skoro czytasz Biblię to po co piszesz takie głupoty jak < HITLER BY£ NARZęDZIEM W RęKU BOGA> jeżeli tak to czemu w Biblii (Wj.20,13).Fragment ten mówi Nie zabijaj co znaczy: nie dręcz,nie napastuj, nie MORDUJ. Tyczy się to każdego człowieka. Bóg by w ten sposób zaprzeczył Sobie. Jesteś chory pisząc takie rzeczy i przynosisz wstyd chrześcijanom."

Kamil
16.02.2011
Ocena
3/5

"Ty pochwalasz metody Hitlera.? ¯ydzi to też ludzie, a żadnego człowieka się tak nie traktuje jak traktowało się ich. Hitler był chory na umyśle dlatego chciał robić krzywdę ludziom a zaczął od nich bo uważał ich za jakiś innych, inną rasę która mu nie odpowiadała i nie pasowała do jego świata. Człowiek jest człowiekiem bez względu na to jaki jest i w co wierzy. Nikt nie zasługuje na poniżanie.! Nie wiem czy chciała bym z przymusu robić coś co uważam za niegodne.!"

Justyna
10.02.2011
Ocena
3/5

"RZAD MUBARAKA BIERZE GARSCIAMI PIENIADZE OD ZYDOW ZA ZDRADE SWOJEGO KRAJU KOLEJNA INTRYGA ZYDOWSKA? ZEMSTA ZYDOWSKA ZA NIEWOLE W EGIPCIE ? BIADA WAM ZYDZI -NASZ PAPIEZ I GOLABEK NA JEGO GLOWIE TO ZNAK OD BOGA ZE JUZ PRZYSZEDL CZAS NA ZLO.CZY MASZ W SWOJEJ WYOBRAZNI TWARZ I LAGODNE OCZY JANA PAWLA CZYSTY POLAK PRAWDA BOGOBOJNY I PELNY MILOSCI TAKICH TWARZY JEST WSROD NAS JUZ NIEWIELE RESZTA TO MUTANTY ZYDOWSKIE URBAN POTWOR CZY CHYLINSKA I JEJ BEZWSTYDNE ZACHOWANIE SZATANSKI WYGLAD ZLE OSADZONE OCZY GLOWA BEZ KSZTALTU TO TYLKO MOJE SPOTRZEZENIA ROZGLADNIJ SIE WOKOL SIEBIE ILE JEST ZLA A ZROZUMIESZ DLACZEGO TAK ZNIENAWIDZONO ZYDOW CZY HOLOKAUST BYL SPRAWIEDLIWY ? MYSLE ZE TAK .TAKA BYLA WOLA BOGA AMEN "

LOLEK
28.01.2011
Ocena
3/5

"ZA NIM OCENISZ HITLERA TO ZADAJ SOBIE PYTANIE -CO TAKIEGO ROBILI ZYDZI ZE TAK BARDZO ZOSTALI ZNIENAWIDZENI?????????? HITLER BYL NARZEDZIEM W REKU BOGA I TAKA BYLA WOLA GOSKA -W POLSCE PANUJE CICHA ZMOWA ZYDOWSKA PRZECIWKO POLAKOM -DLATEGO POLACY POWINNI WALCZYC ZE ZLEM NA KAZDYM KROKU BO WALKA ZE ZLYM ZYDEM MORDERCA TO NIE ANTYSEMITYZM TYLKO POPROSTU WALKA ZE ZLEM A ZE ZYD JEST ZLY WIEC MUSI BYC UKARANY -JEDNO JEST PEWNE ZE BOG NIE DOPUSCI ABY ZLO WYGRALO Z DOBREM -NO NIE ZYDKU BIADA WAM ZYDZI BO TERAZ GNIEW BOGA BEDZIE JESZCZE WIEKSZY WIEC BIBLIE W REKE I PROSIC JEZUSA O WYBACZENIE PODLY NARODZIE ZYDOWSKI!!!!!!!!!!!!!!!!!"

LOLEK
28.01.2011
Ocena
3/5

"JUZ W 16 WIEKU AUSTRIACY I INNE KRAJE ZAMKNELI WYSZYNKI CZYLI KNAJPY BO ZAUWAZYLI ZE ZYDZI ROZPIJALI NAROD -NAROD POLSKI ROZPIL ZYD ZEBY LATWIEJ MANIPULOWAC DOBRA DUSZA POLAKA -JAK POZNAC ZYDA ? BARDZO LATWO -WPIESZ W GOOGLE -JAK ROZPOZNAC ZYDA- BYSTRE OKO POLAKA ZAUWAZY SZYBKO MUTANTA BO ZAWSZE COS JEST NIE TAK NP USZY WIELKIE ODSTAJACE ALBO WROSNIETE W SZYJE POKRECONE LUB NOS LUB DZIWNE CZOLO NAWET PO UBIORZE NIEGUSTOWNYM POZNASZ ZYDA -NP DODA -ZYDOSTWO Z NIEJ WYCHODZI JUZ Z SAMEGO ZACHOWANIA I TO ZE OBRAZA BOGA MYSLE ZE NIE JEDEN NIE MIALBY NAD NIA LITOSCI-NERGAL JEGO WYGLAD DIABLA I PALENIE BIBLI SAMO MOWI ZA SIEBIE -ILU MODERATOROW W TELEWIZJI WYGLAD MA ZMUTOWANY -PRZYJZYJ SIE UWAZNIE NA WYGLAD USZY NOS NAPEWNO COS ZNAJDZIESZ I TE POKRETNE SLOWA I WYPOWIEDZI KTORYCH SAM ZYD NIEROZUMIE -JESLI ZYDA SPOTYKA KARA TO TYLKO ZA JEGO PODLE UCZYNKI BO DOBRY BOG WSZYSTKO WIDZI I CZYTA W NASZYCH DUSZACH-MYSLE CZASAMI ZE ZYD ZMIESZAL SIE Z NAMI LUB Z INNYM NARODEM BO MYSLI ZE UCIEKNIE OD PRZEKLENSTWA JAKIE NA ZYDZIE SPOCZYWA -NIE MA UCIECZKI -DLATEGO ZYD PLACI KARE ZA SWOJE PODLE UCZYNKI BOG TAK CHCE I NAM MARNYM ISTOTA NIE JEST DANE OCENIAC BOGA WSZYSTKO CO SPOTKALO ZYDOW TAK MIALO BYC ALE ZYDZI ROBIA ZNOWU SWOJE GOWNO NAUKI BOGA POSZLY W LAS WIEC NIEZDZIWIE SIE JAK NA ZYDOW TERAZ PRZYJDZIE JESZCZE SUROWSZA KARA BIADA WAM ZYDZI"

LOLEK
28.01.2011
Ocena
3/5

"MADRY CZLOWIEK CZYTA BIBLIE BO WIE JAK WIELE MADROSCI BOG PRZEKAZAL CZLOWIEKOWI:NIE TRZEBA BYC FILOZOFEM -BIBLIA JEST ODPOWIEDZIA NA WSZYSTKIE PYTANIA.ODKRYLEM STRASZNA PRAWDE MAJAC 50 LAT -JESLI MASZ W ZYCIU JAKIES PROBLEMY KLOPOTY LUB STALES SIE OFIARA POTWORNEJ INTRYGI ZASTANOW SIE WSROD JAKICH LUDZI PRZEBYWASZ CZY SA TO ZYDZI. NAWET NIEWIECIE JAK WIELU ZYDOW ZYJE WSROD NAS MASKUJAC SIE BO WSROD LUDZI DOBRYCH CHRZESCJAN DOBRZE SIE HAHMECI .JEDNYM Z NAJWIEKSZYCH OSZUSTW I PODLOSCI JEST WALESA ZYD Z MATKA BOSKA W KLAPIE WIELU LUDZI NIE CHCE TEGO WIEDZIEC BO ICH DOBROC I TOLERANCJA NIEDOPUSZCZA DO TAKICH MYSLI -A SODOMA I GOMORA CO TAKIEGO ROBILI ZYDZI ZE BOG ICH UKARAL I SPALIL OPRUCZ LOTA -CO ROBILI ZYDZI ZE BOG ZESLAL POTOP NA ZYDOW I URATOWAL TYLKO JEDNA RODZINE NA TYLU ZYDOW TAK BO ZYD TO PODLA I BEZWZGLEDNA RASA LUDZKOSCI-ZYDZI W NIEWOLI W EGIPCIE CZYZBY ZNOWU BOG ICH UKARAL -ALE ZA CO ?BOG POSLAL MOJZESZA BO SIE ULITOWAL NAD ZYDKAMI ALE POTEM SAM MOJZESZ ICH PRZEKLAL MOWIAC ZMIJOWATY NARODZIE -NO I KREW JEZUSA NA REKACH KAZDEGO ZYDA -ZYD TO PLASTYCZNA POSTAC SZATANA-POLACY NIEMCY ROSJANIE TO PIEKNE I DOBRE NARODY DLATEGO ZYDZI ZACZELI GWALCIC PIEKNE SLOWIANKI ZEBY ZMIESZAC SWOJA KREW ZMIESZANY ZYD TO UKRYTY SZATAN W LUDZKIEJ SKORZE ZMIESZALI SIE Z NAMI ZEBY LATWIEJ NAS ZABIJAC OKRADAC OSZUKIWAC. JUZ KAZDY POLAK WIE ZE JEST COS NIE TAK DLACZEGO TA POLKA JEST TAKA LAJZA -STOP-TO NIE POLKA TO ZYDOWKA ROBI SWINSTWO NA KONTO POLAKOW-ZADAJASZ SOBIE PYTANIE DLACZEGO TEN POLAK ZABIL POKROIL OKRADL -STOP -TO NIE POLAK TO ZYD-BRATKO ZYD SPRZEDAJACY NARKOTYKI POLAKOM LEGALNIE I WYPUSZCZA GO NA WOLNOSC SEDZIA ZYD TEN KTORY WYPUSCIL SKRZYDLEWSKIEGO Z NEKROBIZNESU W LODZI-WPISZ W YOUTUBE -NEKROBIZNES-"

LOLEK
28.01.2011
Ocena
3/5

"KROTKO I NA TEMAT .CO MUSIELI ROBIC ZYDZI ZE ICH TAK BARDZO ZNIENAWIDZONO MADRZEJSZE NARODY ICH WYPEDZILY ZE SWOJEGO KRAJU ALE NARODY CHRZESCJANSKIE PRZYJELY ICH I TO BYL BLAD BIBLIA PISZE ODDZIEL ZEPSUTY OWOC OD DOBREGO I TO WLASNIE ZROBIL HITLER BUDUJAC GETTA POLACY I NIEMCY TO DOBRE NARODY CHRZESCIANSKIE WYCHOWANE W JEZUSIE I W MILOSCI DO BOGA WIEC LITOWALI SIE NA ZYDAMI KTORZY POZNIEJ OSZUKIWALI I OKRADALI"

JULEK
28.01.2011
Ocena
3/5

"Nie usprawiedliwiam tego, co robili Niemcy, ale trzeba wiedziec, że w tamtych czasach ludzie żydów nienawidzili. My tego nie zrozumiemy, ale moja 86 letnia babci do dziś ich przeklina. Opowiadała mi, że przed wojną żydzi kombinowali, oszukiwali i wyzyskiwali Polaków. Choc by brakowało ci grosza do chleba, żyd by ci go nie sprzedał nawet, jak byś głodem przymierał. Byli materialistami, dlatego podczas wojny ludzie niechętnie im pomagali. Niektórzy (ale było ich niewielu) wydawali żydów Niemcom, gdyż czuli oni, (myśleli), że to właśnie zapłata, za to, o się wcześniej działo. Do dzisiaj można na nich teksty usłyszec, świadczące o ich skąpstwie i zachłanności np. Jak ktoś nie chce czegoś dac, to się mówi "Ale żydzisz". Są też powiedzenia mniej popularne o żydach, takie jak: "Wygrzejesz się jak żyd na saniach", "Latasz jak żyd po pustym sklepie" i wiele wiele innych. W Gettcie żydzi nie mieli jedzenia, tak więc czy zwykły Polak, mający wcześniej z nimi do czynienia pomógł by żydowi? Czy dał by mu chleb, skoro żyd mu wcześniej tego chleba nie chciał sprzedac? Raczej nie. Z tego wynika to, że żydzi mieli tak jak mieli, na własne życzenie, bo to samo się działo w Niemczech. Holocaust był straszny, to prawda i tego nie kwestionuję, ale musimy pamiętac, skąd on się wziął i dlaczego. Nie możemy usprawiedliwiac zydów na 100%. Gdyby role były odwrócone, to podejrzewam, że żydzi by Polakom nie pomagali, a sprzedawali okupantowi. P.S. Nie podaje prawdziwego maila , żeby ktoś niezadowolony postem nie spamował mi skrzynki."

Michał
27.01.2011
Ocena
3/5

"Nie usprawiedliwiam tego, co robili Niemcy, ale trzeba wiedziec, że w tamtych czasach ludzie żydów nienawidzili. My tego nie zrozumiemy, ale moja 86 letnia babci do dziś ich przeklina. Opowiadała mi, że przed wojną żydzi kombinowali, oszukiwali i wyzyskiwali Polaków. Choc by brakowało ci grosza do chleba, żyd by ci go nie sprzedał nawet, jak byś głodem przymierał. Byli materialistami, dlatego podczas wojny ludzie niechętnie im pomagali. Niektórzy (ale było ich niewielu) wydawali żydów Niemcom, gdyż czuli oni, (myśleli), że to właśnie zapłata, za to, o się wcześniej działo. Do dzisiaj można na nich teksty usłyszec, świadczące o ich skąpstwie i zachłanności np. Jak ktoś nie chce czegoś dac, to się mówi "Ale żydzisz". Są też powiedzenia mniej popularne o żydach, takie jak: "Wygrzejesz się jak żyd na saniach", "Latasz jak żyd po pustym sklepie" i wiele wiele innych. W Gettcie żydzi nie mieli jedzenia, tak więc czy zwykły Polak, mający wcześniej z nimi do czynienia pomógł by żydowi? Czy dał by mu chleb, skoro żyd mu wcześniej tego chleba nie chciał sprzedac? Raczej nie. Z tego wynika to, że żydzi mieli tak jak mieli, na własne życzenie, bo to samo się działo w Niemczech. Holocaust był straszny, to prawda i tego nie kwestionuję, ale musimy pamiętac, skąd on się wziął i dlaczego. Nie możemy usprawiedliwiac zydów na 100%. Gdyby role były odwrócone, to podejrzewam, że żydzi by Polakom nie pomagali, a sprzedawali okupantowi. P.S. Nie podaje prawdziwego maila , żeby ktoś niezadowolony postem nie spamował mi skrzynki."

Michał
27.01.2011
Ocena
3/5

"To straszne co tam było. Fajny jest film Dzieci Ireny Sendlerowej. Polecam:)"

Kama
05.10.2010
Ocena
3/5

"BEZ NADZIEJA !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!"

paulina
08.05.2010
Ocena
3/5

"W kwestii formalnej chciałem sprostować jedną rzecz. Proszę nie pomyśleć, że sympatyzuję z neonazistowskimi ideologicznymi zbrodniami, jest jednak pewne zafałszowanie historyczne, które wielokrotnie kolportowane jest w mediach i pracach naukowych; Chodzi o ideologię rasową 1. Słowianie, jak wszystkie grupy w Europie należą do rasy "Aryjskiej"(Geranie,Słowianie, Ugro-Fini, Bałtowie, Cyganie!!!), błąd polega na tym, że rasę aryjską myli się z gatunkiem Nordyckim lansowanym przez nazistów. 2. Antropologia jest starą nauką i od lat bada człowieka pod względem różnic gatunkowo-rasowych. Niestety nazistowska nauka zaprzęgła antropologię do ideologii politycznej, przysparzając tej nauce wiele szkód i stereotypów. 3. Pamiętajmy - "Rasizm" to określenie pejoratywne w przypadku postrzegania innych ludzi jako "gorszych". Samo określenie Murzyn, Arab, Białas jest tylko stwierdzeniem widocznych różnic pomiędzy ludzkimi gatunkami. Reasumując Określenie "Aryjczyk" w dzisiejszych czasach jest niepoprawne politycznie, bo kojarzone z nazizmem, aryjczyk po dzisiejszemu to "Indoeuropejczyk" znajdziemy to określenie w każdej encyklopedii. Tak więc nie powielajmy błędnego określenia jakoby Niemcy byli rasy aryjskiej a Słowianie nie. Wszyscy jesteśmy "Aryjczykami"(Indoeuropejczykami), z tą różnicą, że my Polacy nie jesteśmy "Nordykami" i jest to ogromna różnica, nie można tego mylić. Chociaż dla niektórych to wszystko jedno, bo i tak wiadomo o co chodzi. No cóż daltonistom nie robi to różnicy. PS Jak można było dopuścić do takiej tragedii narodu w centrum Europy. ¦wiat milczał i nie zrobił nic....to takie przykre...."

Vitkunas
28.01.2010
Ocena
3/5

"reagen - nie wiem na jakiej podstawie podpisujesz sie tym nazwiskiem, pewnie nawet nie masz wiedzy kim byl ten prezydent skoro to zrobiles. popieram poprzednika, mozgu to Ty nie masz... obejrzyj sobie film "dzieci Ireny Sendlerowej" pewnie nie zrozumiesz ale zobaczysz jak wygladala zaglada Zydow! w bestialski sposob!"

studentka
29.10.2009
Ocena
3/5

"widzisz ronaldzie,jak bys miał mózg a co za tym idzie,wyobraznie to zrobiło by to na tobie wrażenie.prostaku."

ronald regan junior
02.09.2009
Ocena
4/5

"moim zdaniem było to bardzo na miejscu załuję ze nie mogłem w tym uczestniczyc ale historia lubi sie powtarzac więc nie trace nadzieji wasze wywody nie robia na mnie jakos zadnego wrazenia przeciwnie i do zobaczenia za murem"

ronald regan
10.07.2009
Ocena
3/5

"Moim zdaniem to straszne i podłe. Jak można mordować ludzi tylko za to ze są innej narodowości , innego pochodzenia ?"


25.06.2009
Ocena
3/5

"dzisiaj na lekcji polskiego wspomnielismy wlasnie o gettcie. bylam strasznie ciekawa co sie tam dzialo. zaczelam o tym czytac i lzy mi same do oczu naplywaja. jak mozna bylo tak katowac ludzi nie mowiac juz o ich zabijaniu. nie mozemy dopuscic aby takie cos sie powtuzylo. ja wiem ze bym tego nie wytrzymala. nabralam wielkiego szcunku dla innych ludzi. wiem ze ta histria bedzie dlugo tkwila w mojej pamieci."

kama
27.04.2009
Ocena
3/5

"to co się stało nie może się powtórzyć ktoś z was napisał . ja się zastanawiam czym jest Irak Iran Jugosławia i tym podobne . medaliony nałkowskiej powinny być przetłumaczone na wszystkie języki świata jak dla mnie .pozatym w wielu domach na ten temat się nie rozmawia ja się pytam dlaczegoo. a pani irena sendler to anioł w luckiej postaci "

ola
05.04.2009
Ocena
4/5

"Gdy się urodziłem mieszkaliśmy na dzielnej w bloku wy budowanym na ruinach getta. Z okien był widok na Pawiak i na Gęsiówkę. Teraz dopiero wiadomo, że był tam obóz koncentracyjny Warschau. Ochrzchonyt zostałem w kościele, który znany jest głownie z tego, że był przesuwany, ale to był kościół, do którego chodzili żydzi-chrześcijanie. Wniosek z tych strasznych rzeczy jest jeden: nie wolno pozostawiać u władzy ludzi, którezy nie szanują innych nawet gdy ich zdjęcie jest niebezpieczne. Hitlerzy są w ludziach i inni im pozwalają dostać się do władzy i robić rzeczy straszne."

Rafał
03.03.2009
Ocena
3/5

"zgadzam sie z Wami. Holocaust to straszne zjawisko nie tylko dla polski,ale również dla całej Europy. Troche Mnie dziwi,że nadal się dzieli ludzi na ¯ydów i Polaków, a przecież umierający w gettcie byli głównie ¯ydzi,ale nie nalezy zapominać ,że większośc z nich była Polakami-takimi samymi patriotami jak zołnierze AK czy inni. Mieli poprostu inne wyznanie , zreszta bardzo podobne do naszego.Chrystus też był ¯ydem , i co? większośc "katolików" wierzy w Boga bo taka jest tradycja- z dziada ,pra dziada... z prawdziwą wiara ma to niewiele wspólnego.Jeśli naprawde naród Polski jest taki "kościelny" to dlaczego w życiu nie kieruje się takimi wartościami jak tolerancja? nie mówie to oczywiście o wzystkich ,ale o duzej liczbie osob wierzących.Cały czas w Polsce mamy do czynienia z antysemityzmem i jest to bardzo niepokojące..."

Michał
25.02.2009
Ocena
3/5

"masakra jak można zabijać niewinnych ludzi to nie mieści mi się w głowie "

natalia
18.02.2009
Ocena
3/5

"Moim zdaniem to co dzialo sie z tymi wszystkimi ludzmi bylo straszne i jest do dzisiaj dla wielu ludzi wstrzasajaca swiadomoscia. Nigdy bym nie pomyslala, ze czlowiek moze wybudowac dla innych ludzi klatke i trzymac tam ich, glodzac i zabijajac!"

Basia
11.02.2009
Ocena
3/5

"Krowa co duzo ryczy daje malo mleka. albo chce zagluszyc swoje sumienie i nieszczerosc. Polakom zazdrosci sie ich wielkosc ducha Oni znaja swoja wartosc i nie musza sie rozwalac na stronach Wikipediow "

h
21.01.2009
Ocena
3/5

"Zydzi walczyli o przezycie i swoj honor Polacy walczyli o niepodleglosc Ojczyzny i honor ludzkosci na Swiecie"

h
21.01.2009
Ocena
3/5

"Trzeba rozroznic. Zydzi gineli z powodu decyzji psychopatow Polacy w zimnej kalkulacji w celu likwidacji substancji narodowej ktora mialaby przeszkadzac w polityce zaborczej.Piata kolumna jeszcze przed 1939 rokiem przygotpwala listy polskiej inteligencji do likwidacji, a potem Zydzi pokazywali "palcem" Zydzi jeszcze liczyl i na jakies Swoje panstewko we wschodniej Europie i sami nie wiedzieli komu maja sie lasic"

hel
21.01.2009
Ocena
3/5

" Powinno sie nazywac "Zrywem powstanczym" Nie mialo charakteru militarnego i w tym Getcie to nie byli sami Zydzi z Warszawy tez przywiezieni z okolicznych miasteczek Wlasciwa ewent.nazwa to "Zryw powstanczy w zydowskim Getcie w Warszawie""

Hela
21.01.2009
Ocena
3/5

Warszawa hotele & apartamenty | restauracje | knajpy, kluby & lokale
sklepy | rozrywka | galerie i muzea | us�ugi & serwisy

turystyka
| mapa | miasto | niusy | nauka
info | eventy | forum | galeria | pogoda

e-warszawa.com 2006-2014 | Warszawa Polska Przewodnik | wszystkie prawa zastrze�one
Lifeboat Limited. UK Registered Company No. 5351515