|
Antoni Słonimski pisał w 1927 roku w "Kronice warszawskiej", że „Warszawa jest jednym z najbardziej magicznych miast Europy”. Istotnie, wiele było uroku w parach przechadzających się po Parku £azienkowskim, całonocnych balach w kawiarni Ziemiańskiej, a nawet w masowo powstających fabrykach i przedsiębiorstwach. Po okresie zaborów miasto gwałtownie się rozwijało, próbując dogonić swoich rówieśników z Zachodniej Europy.
Dwanaście lat później Warszawa w takiej postaci przestała istnieć. Druga wojna światowa zniszczyła 75% zabudowań miasta. Po wojnie władze komunistyczne zarządziły wielką odbudowę stolicy. Dokładnie zrekonstruowano budynki Starego i Nowego Miasta oraz Trakt Królewski, z kolei na obrzeżach budowano hurtowo bloki przypominające pudełka od zapałek. Czego więc można się dziś spodziewać po wycieczce do Warszawy, której walory turystyczne nie są tak oczywiste, jak na przykład Krakowa czy Gdańska?
Pierwszą rzeczą, która zauważamy podczas pobytu w Warszawie jest to, że zmienia się ona niemalże z dnia na dzień. Rosną nowe budynki, w których powstają siedziby polskich i europejskich koncernów. Ludzie z całej Polski przyjeżdżają z nadzieją na znalezienie lepszej pracy lub zrobienie oszałamiającej kariery. Ziemią Obiecaną jest dla nich warszawskie Nowe Miasto, z ruchliwą ulicą Marszałkowską i Aleją Solidarności.
Najskuteczniejszym sposobem na karierę jest nauka w stolicy - słynna w całej Europie Szkoła Główna Handlowa kształci specjalistów od marketingu i zarządzania. Warszawa może się także poszczycić najlepszym, obok Jagiellońskiego w Krakowie, uniwersytetem w Polsce.
Możemy jednak także odnaleźć w Warszawie liczne ślady przeszłości, na czele z mieszczącym się na Starym Mieście Zamkiem Królewskim, oraz, nieco oddalonymi od centrum, pałacykami w £azienkach i Wilanowie. Będąc w Warszawie, warto też odwiedzić miejsce upamiętniające tragiczny moment polskiej historii - Getto Warszawskie. Pomnikiem najnowszej historii Warszawy jest za to Pałac Kultury i Nauki – groteskowy relikt świetności systemu socjalistycznego. | |
Powyżej: Legendarne dzieje Warszawy...
Poniżej: .. i ta całkiem najnowsze.
| | | |