|
Historyczne centrum Warszawy tak naprawdę przypomina niewielkie miasteczko - którym zresztą było zanim jeszcze stało się stolicą. Warszawa została ufundowana przez książąt mazowieckich pod koniec dwunastego wieku. Ich zamek, który został przebudowany na siedzibę królewską w 1596 roku, był – i do dziś pozostaje - najważniejszym budynkiem w mieście.
Część Starego Miasta – między innymi historyczna katedra świętego Pawła - przetrwała wojnę w stanie nienaruszonym i do dziś stanowi przedmiot podziwu. Większość jednak, podobnie jak reszta Warszawy, uległa zniszczeniu w końcowym etapie drugiej wojny światowej, podczas Powstania Warszawskiego, tuż po wojnie została jednak pieczołowicie zrekonstruowana. Odbudowa Zamku Królewskiego rozpoczęła się najpóźniej, bo dopiero w 1971 roku. Była to praca najbardziej precyzyjna, ażeby odtworzyć wszystkie szczegóły posługiwano się miedzy innymi dokładną analizą obrazów osiemnastowiecznego malarza, Canaletta.

Wkrótce po otwarciu granic Polski na Zachód Stare Miasto stało się głównym miejscem przyciągającym turystów. Mieści się tu wiele malowniczych sklepików i restauracji, i mnóstwo zachwycający budynków, przede wszystkim na Rynku. Atmosfera spokoju i nostalgii kontrastuje jednakże z innymi częściami stolicy - możemy odnieść wrażenie, że Stare Miasto to raczej dekoracja filmowa, a nie prawdziwa Warszawa.
Warto jednak zajrzeć tutaj nie tylko po to, ażeby odpocząć od zgiełku, lecz także, aby odwiedzić liczne muzea, między innymi Muzeum Miasta. Po obejrzeniu ekspozycji z pewnością będziemy pod wrażeniem siły i energii stolicy, która zdołała przetrwać największe katastrofy.
| | | |