Warsaw Summer Jazz Days

Każdemu, kto przynajmniej w podstawowym stopniu interesuje się jazzem, a w szczególności festiwalami jazzowymi w Polsce, ta nazwa nie jest obca. Warsaw Summer Jazz Days przez lata działalności wyrobiło sobie markę i popularność, która wykracza daleko poza granicę naszego kraju. ¦wiadczy o tym nie tylko frekwencja publiczności jaka regularnie pojawia się na kolejnych edycjach festiwalu, ale przede wszystkim utrzymujący się wysoki poziom muzyczny. On przejawia się w gwiazdach, które występują właśnie na Warsaw Summer Jazz Days. Wszystko to powoduje, że wieść o festiwalu wyszła już dawno poza granice miasta Warszawa.

Kolejne edycje festiwalu to swoisty przekrój przez zarówno wpsółczesne, jak i klasyczne oblicze jazzu. W tym roku na Torwarze pojawią się cztery ikony tej muzyki.

4 lipca 2007 w Warszawie pojawi sie Wynton Marsalis
Uwielbiany przez miłośników gatunku, jak i prasę i recenzentów, stał się prawdziwym synonimem jazzu. Pochodzi z rodziny muzyków, co wpłyneło na jego drogę kariery i ukształtowało jego inspiracje. Marsalisa okresla się jako najwybitniejszego muzyka jazzowego i trębacza swojej generacji. Potrafi się odnaleźć również w klasycznych odmianach tego gatunku. Występuje jako solista, w zespołach, ale również jako np. lider bigbandu. Komponuje, uczy, jest znanym mecenasem sztuki na świecie.
Jego twórczość, ciężka praca i zaangażowanie w to, co robi, zostało docenione już nie jeden raz. Otrzymał dziewięć nagród Grammy, a w roku 2001 Kofi Anann przyznał mu tytuł Ambasadora Dobrej Woli.

11 lipca w ramach Warsaw Summer Jazz Days zagra znana dobrze polskiej publiczności grupa Medeski, Martin & Wood.
Jest coś w muzyce tego tria, że każdy odnajduje w niej coś dla siebie. Czy jest się fanem hiphopu, funku, bluesa, rocka, tradycyjnego jazzu czy wielbi się tórczość kogoś takiego jak guru awangardy - Johna Zorna. Prawdziwy kolaż i eklektyczne podejście do materii dźwiękowej powoduje, że panowie współpracowali, współpracują oraz pojawiają się na przeróżnych imprezach muzycznych, które wykraczają daleko poza pojęcie tradycyjnego jazzu. W polsce pojawili sie podczas poprzedniej edycji Warsaw Summer Jazz Days. W ramach promocji najnowszej płyty nagranej z Johnem Scofieldem „Out Louder” ponownie zagoszczą w naszym kraju.

16 lipca 2007 zagra Natalie Cole.
To córka legendy jazzu i popu - Nata King Cole , co w dużym stopniu wpłynęło na jej karierę muzyczną i kształtowało ją od lat najmłodszych. Swoje najlepsze albumy jak Inseparable, Natalie, Thankful, Unpredictable czy I Love You wydała dla wytwórni Kapitol. W roku 1991 otrzymała nagrodę Grammy za album Unforgettable: With Love na którym dzięki pomocy współczesnej techniki zaśpiewała ze swoim ojcem. Koncert w Polsce odbędzie w ramach promocji jej ostatniej płyty, na której wokalistka ponownie zabrała się się za opracowywanie standardów piosenki amerykańskiej, łącząc ze sobą pop, rhythm n blues oraz rock z odrobiną domieszki hip-hopu. Występ na festiwalu będzie okazją do zobaczenia gwiazdy o prawdziwie światowej renomie, sławie i popularności.

18 lipca na Torwarze z zespołem wystąpi Ornette Coleman.
Amerykański saksofonista jazzowy i kompozytor. Jest prawdziwą legendą free jazzu i jednym z głównym awangardzistów, którzy byli częścią rewolucji, jaka zapanowała w amerykańskim jazzie w latach 60tych. Ornette Coleman rozpoczął przygodę z muzyką grając na saksofonie altowym i barytonowym w zespołach rhythm and bluesowych i bebopowych w rodzinnym Teksasie. To jednak w Los Angeles dopiero kwykształtował swoje podejście do muzyki. Jego podejście do muzyki miało bardzo indywidualny i eksperymentalny charakter już od samego poczatku. Przez to często spotykało się z niechęcią ówczesnych jazzmanów i wywoływało oburzenie i kontrowersję. Zrozumienie i podziw Coleman znajdywał przede wszystkim u wolnomyślicieli, a także wśród kształtującej się wtedy awangardy w ogólno pojętej sztuce (na koncerty saksofonisty przychodził np. Jackson Pollock)
Na Warsaw Summer Jazz Days 2007 wystąpi z zespołem w składzie:
Ornette Coleman - sax,
violin & trumpet,
Denardo Coleman - drums,
Tony Falanga - bass,
Al Macdowell - bassWarszawa Hotele
 


Wydarzenia doroczne, festiwale
Jazz w Krakowie
Festiwal Kultury ¯ydowskiej
Nocne życie Warszawy
Festiwal Jazz na Starówce 2007
Warszawa - Muzea
Warszawa - Teatry
Warszawa - Kina

dodaj komentarz

Warszawa hotele & apartamenty | restauracje | knajpy, kluby & lokale
sklepy | rozrywka | galerie i muzea | us�ugi & serwisy

turystyka
| mapa | miasto | niusy | nauka
info | eventy | forum | galeria | pogoda

e-warszawa.com 2006-2014 | Warszawa Polska Przewodnik | wszystkie prawa zastrze�one
Lifeboat Limited. UK Registered Company No. 5351515