Skarby Warszawy - Muzea

Zrównanie z ziemią Warszawy podczas drugiej wojny światowej sprawiło miedzy innymi, że wiele zabytków kolekcjonerskich zostało zniszczonych. Choć część z nich została wywieziona we wrześniu 1939 roku, to równie wiele przywieziono do Warszawy w tym samym czasie, licząc na to, że stolica jest bezpieczniejszym miejscem od prowincji. Stąd straty były ogromne.

Jednak mimo to w Warszawie można odnaleźć wiele śladów przeszłości, w tym tych najcenniejszych, pilnie strzeżonych w latach wojennych. Dzięki temu możemy dziś na przykład spacerować po Izbie Senackiej w Zamku Królewskim, podziwiając 25 płócien Bartolda Bellotto i zupełnie nie uświadamiać sobie tego, że w 1945 roku zamek był jedynie stertą gruzów. Wojenna historia stolicy została z kolei upamiętniona w Muzeum Powstania Warszawskiego, otwartym w jego sześćdziesiątą rocznicę w 2004 roku.

Nie myślmy jednak, że wszystkie warszawskie muzea są utrzymane w poważnym i podniosłym nastroju. Warszawa to miasto pełne świeżości i energii, toteż znajdziemy tu wiele muzeów o tematyce współczesnej, począwszy od galerii sztuki współczesnej Zamku Ujazdowskim. Znajdą tu coś dla siebie zarówno fani Chopina i Mickiewicza, jak i ci, którzy mają ochotę na lżejszą rozrywkę w jedynym w Europie Muzeum Karykatur czy Muzeum Motoryzacji, gromadzącym eksponaty od 1930 roku i posiadającym nawet auto Elvisa Presleya!

Powracając do klasyki, możemy ją podziwiać w muzeum w £azienkach i Wilanowie (oba budynki przetrwały wojną w stanie prawie nienaruszonym), jak i w Zamku Królewskim. Muzeum Narodowe dysponuje wspaniałą kolekcją malarstwa polskiego, którego rozkwit datuje się w Polsce na XIX wiek.

Warszawskie muzea zamyka się nieco później od krakowskich, natomiast zazwyczaj nie są czynne w poniedziałki – toteż najlepiej sprawdzić wcześniej godziny otwarcia.

Warszawskie muzea

Centrum Sztuki Współczesnej
Aleje Ujazdowskie 6
Centrum bardziej przypomina galerię niż muzeum i może się poszczycić zbiorami najlepszej polskiej sztuki współczesnej. Jeden z najżywszych ośrodków kultury w Warszawie i obowiązkowy punkt programu wszystkich miłośników sztuki. Mieści się w pobliżu Zamku Ujazdowskiego, a tuż obok znajduje się księgarnia i miła restauracja.

Muzeum Archeologiczne
ul. Długa 52
Centrum warszawskiej archeologii znajduje się w siedemnastowiecznym budynku Arsenału. Możemy dowiedzieć się tu wiele o najdawniejszej przeszłości Polski oraz podziwiać ciekawe eksponaty z całego świata. Jeśli chcesz poznać prawdziwe życia naszych włochatych przodków, możesz wziąć udział w warsztatach lepienia glinianych garnków.

Muzeum Armii Polskiej
Aleje Jerozolimskie 3
Klasyczne muzeum, w którym możemy poznać dogłębniej dzieje naszego wojowniczego narodu. Szczególnie polecamy przede wszystkim tym, którzy są zainteresowani, nie tylko polską, historią. Mamy tutaj między innymi eksponaty związane z udziałem Polaków w wojnach napoleońskich, mundury Cesarskiej Gwardii, którą sam Napoleon cenił najwyżej wśród swoich żołnierzy. Dla wszystkich fanów średniowiecza przygotowano bogatą kolekcję zbroi i strojów. Natomiast ostatnia część muzeum poświęcona jest najnowszej historii, czyli drugiej wojnie światowe i Powstaniu Warszawskiemu.

Muzeum Chopina
ul. Okolnik 1
Chopin jest najprawdopodobniej najsłynniejszym w świecie twórcą związanym z Warszawą, toteż nic dziwnego, że znajduje się tutaj muzeum poświęcone jego osobie. Znajdziemy je w barokowym wnętrzu Pałacu Ostrogskich, w którym młody Fryderyk dawał pierwsze koncerty. Możemy tu obejrzeć pamiątki po kompozytorze – od portretów, listów i zapisów nutowych po jego własne pianino. W weekendy odbywają się tutaj także kameralne koncerty złożone z jego utworów.

Muzeum Etnograficzne
ul. Kredytowa 1
Powstałe w 1888 roku muzeum w sposób dostępny przybliża odwiedzającym polską kulturę ludową. Jest tu wszystko, co można było dawniej znaleźć na wsi - od strojów ludowych po malowane drewniane ozdoby. Regularnie odbywają się tu także wystawy eksponatów związanych z kulturą afrykańską i orientalną.

Muzeum Jeździectwa i £owiectwa
ul. Szwoleżerów 9
Muzeum jest utrzymane w nieco staroświeckim, zarazem wiernie i nie bez uroku oddaje klimat polskiej kultury szlacheckiej. Jeździectwo już od zarania dziejów było darzone w Polsce niezwykłym szacunkiem, a kawaleria zawsze stanowiła elitarny pułk wojskowy. Znajdujące się w muzeum karety, strzelby i trofea przeniosą nas w czasy ułanów i szerokich stepów.

Muzeum Karykatur
ul. Kozia 11
Jedyne w Europie, i to zupełnie wyjątkowe muzeum. Zostało założone przez rysownika Eryka Lipińskiego w 1978 na miejscu dawnego domu ogrodnika w pałacu prymasa. Większość rysunków to dzieła polskich karykaturzystów, wśród których prym wiedzie zdecydowanie Kazimierz Sichulski. Ostatnio muzeum gromadzi także spora międzynarodową kolekcję.

Muzeum Katynia
ul. Powsińska 13
W czasach komunizmu słowo Katyń było w Polsce tabu. Setki tysięcy oficerów polskich zginęła podczas drugiej wojny światowej z rąk Sowietów. Niektórzy zostali zabici, inni deportowani w nieludzkich warunkach. Katyń jest symbolem wszystkich tych ofiar. W marcu 1940 Stalin wydał rozkaz zamordowania 25 700 polskich oficerów. Ciała zostały odnalezione przez Niemców w 1943 roku w lasku katyńskim. W muzeum znajdują się poruszające pamiątki z tamtych dni, między innymi przedmioty odnalezione przy zamordowanych.

Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza
Rynek Starego Miasta 20
Muzeum mieści się w dwóch przepięknych kamienicach na Rynku Starego Miasta. Znajdują się tu przede wszystkim pamiątki po naszym narodowym poecie, związane z jego barwnym życiem i twórczością, a także sale poświęcone innym dziewiętnastowiecznym pisarzom – Słowackiemu, Norwidowi, Sienkiewiczowi i wielu innym. Stała ekspozycja.

Muzeum Motoryzacji
ul. Warszawska 21
Dla wszystkich fanów samochodów w stylu vintage wielkie muzeum to będzie prawdziwym rajem. Znajdziemy tu najbardziej stylowe auta, takie jak Buick z roku 1969, Chryslery z lat trzydziestych czy stare Rollsy. Znajdziemy tu też samochody, które swego czasu należały do znanych osób, takie jak limuzyna Stalina czy autko Marilyn Monroe.

Muzeum Narodowe
Aleje Jerozolimskie 3
Pierwsze muzeum warszawskie, w którym możemy zobaczyć wszystko – od eksponatów ze starożytnego Egiptu, Grecji i Rzymu po renesansowe meble i stroje europejskie. Na szczególna uwagę zasługuje malarstwo, przede wszystkim wspaniałe dziewiętnasto- i dwudziestowieczne portrety autorstwa Piotra Michałowskiego, Jana Stanisławskiego, Stanisława Wyspiańskiego czy Stanisława I. Witkiewicza.

Muzeum Niepodległości
al. Solidarności 62
Od 1772 roku, pierwszego rozbioru Polski, jej historia jest pasmem walk wyzwoleńczych. Zazwyczaj były to walki przegrane, których konsekwencją były egzekucje, zesłania i systematyczne umniejszanie resztek polskiej autonomii. Solidarność była pierwszym ruchem, który odniósł zwycięstwo nad siłami obcego mocarstwa. W Muzeum Niepodległości, mieszczącym się w dawnym pałacu Radziwiłłowskim, znajdują się pamiątki po licznych polskich powstaniach i walkach. Obowiązkowy punkt programu dla wszystkich miłośników historii.

Muzeum Plakatu w Wilanowie
u. Potockiego 10/16
muzeum, znajdujące się w znamienitym budynku Pałacu Wilanowskiego, może poszczycić się kolekcją trzydziestu tysięcy plakatów z lat 1992 – 2002. Jeśli weźmiemy pod uwagę, jak świetne i cenione na świecie są polskie plakaty, wizyta tutaj stanie się koniecznością. Muzeum dysponuje także spora kolekcją międzynarodowego plakatu. Po wizycie w muzeum warto spędzić trochę czasu w Pałacu i Parku Wilanowskim.

Muzeum Powstania Warszawskiego
ul. Przyokopowa 28
Materiały do tego muzeum gromadzono przez długie lata a jego otwarcia wyczekiwano z niecierpliwością. Muzeum upamiętnia straceńczą walkę oddziałów Armii Krajowej w Powstaniu Warszawskim. Muzeum zostało otwarte w sześćdziesiątą rocznicę powstania, czyli 1 sierpnia 2004 roku. Mieści się w dawnej elektrowni, a ekspozycja pomyślana jest tak, by ukazać w nowy, świeży sposób ten rozdział polskiej historii, który do dziś jest obiektem licznych kontrowersji. W otwarciu uczestniczyło około 6000 weteranów Powstania, uprzednio zmuszanych do ukrywania swojego w nim udziału.

Muzeum Tortur
Barbakan, ul. Nowomiejska
Znajdujące się w murach średniowiecznego Barbakanu, muzeum prezentuje wszystkie sposoby, którymi karano przestępców lub wydobywano informacje w czasach średniowiecza i renesansu. Zwiedzający otrzymują płonąca pochodnię, dzięki której mogą dokładniej przyjrzeć się urokom tego przybytku. Polecamy wszystkim spragnionym krwi…Warszawa Hotele
 


Warsaw Summer Jazz Days

dodaj komentarz

"muzeum narodowe w warszawie zamknelo nasze obrazy, pokazuje tylko w 2-3 salch co sie stalo z naszymi obrazami?"

ula
13.05.2015
Ocena
3/5

"Informacji moze nie ma ale wystarczy kliknac w nazwe muzeum i przekierowani jestesmy na oficjalna strone danego muzeum wiec mysle ze to dobre rozwiazanie"

Magda
10.01.2014
Ocena
3/5

"A gdzie uciekło muzeum nurkowania PTTK. Kto wie niech podpow ie "

Marek
09.01.2013
Ocena
3/5

"no a gdzie jest muzeum malarskie?"

natka
16.11.2011
Ocena
5/5

"piszę te słowa przy pooranej kawie gdzie za oknem listopadowy szron kocham cię polsko jak własny dom WIERSZ STRONA TUREK NET .PL z poważaniem "

kreonikarz andrzej BURSZEWSKI WYSZYNA
10.11.2011
Ocena
3/5

"Polecam wszystkim wizytę w Centrum Kopernik. Spędziłem tam z dzieckiem cały dzień i musimy jeszcze wrócić przynajmniej na dwa dni żeby dokładnie to zobaczyć. Zabawa wspaniała zarówno dla dziecka jak i dla dorosłego. Nie sugerujcie się negatywnymi opisami tego centrum innych. Jeśli ktoś pisze, że woli iść na piwo zamiast do centrum Kopernik to sam wydaje świadectwo swojego króciutkiego intelektu."

Michał
23.10.2011
Ocena
3/5

"Odradzam wizyty Centrum Nauk Kopernik. Dzis stalem 3,5h do wejscia byłem tam do 18 i powiem wam szczerze ze nic mnie nie zaskoczyło. Przerost wszystkiego. To centrum jest dla dzisci do 15-16 roku. Najgorzej zainwetwane 20zl jakie dalem. Wolabym isc juz na piwo. 1/3 atrakcji nie działa, laboratoria nie są oddane do użytku, planetarium, ogród podobnie. A w reklamach mówią laboratoria eksperymenty... tak dotykalnie dotykowego ekranu lcd na niektórych nawet mapy Google są. Najgorsze wydane 364 000 000zł jak na razie. "

Marek
01.05.2011
Ocena
1/5

"Zgadzam się z Kaśką, że informacja o muzeach bez dni i godzin otwarcia oraz cen biltów jest całkowicie bezużyteczna"

jarek
01.05.2011
Ocena
3/5

"Niektóre to głupie muzea np. Tortur (¯AL WP). Ja szukam na język polski różne muzea warszawskie ze sztuką. JAK KTO¦ ZNAJDZIE TO PROSZE O KONTAKT NA MÓJ E-MAIL nowyarek@gmail.com"

Arek
03.03.2011
Ocena
3/5

"Szkoda ze w informacjach nie ma tych zasadniczych dla turystow polskich i zagranicznych : dni otwarcia, godzin, cen i srodkow komunikacji zeby umozliwic zwiedzanie. Pomyslcie o tym , Kaska"

Katarzyna
08.01.2011
Ocena
2/5

"Większych nud niema "

kacper
19.10.2010
Ocena
3/5

"nigdzie nie ma mojego muzeeum"

nikt
11.09.2010
Ocena
3/5

"No wykaz muzeów warszawskich nie obejmuje nawet połowy rzeczywiście istniejących placówek tego rodzaju :(. Słabo.Brak takich perełek jak choćby muzeum rzemiosł artystycznych i precyzyjnych gdzie znaleść ożna np. bardzo ciekawe zbiory zegarów; gdzie muzeum geologiczne w którym można zobaczyć np. naturalnej wielkości rekonstrukcje polskiego dinozaura. O wilu innych ni mówiąc. Oj autor strony coś na odwal się zrobił :(. Szkoda."

Marcin
29.08.2010
Ocena
2/5

"WOW! A gdzie ZACHęTA?"

abrakadabra
12.08.2010
Ocena
1/5

"troche malo danych, "


20.05.2010
Ocena
3/5

"Nie zanalazłam tego czego szukałam. Za mało muzeum!!!"

monia
09.01.2010
Ocena
1/5

"słabo"

oskar
26.11.2009
Ocena
2/5

"trochę mało tych muzeum "

Bartki
09.11.2009
Ocena
3/5

"ja nic z tego nie rozumiem nie ma adresów i jak mam się tam dostać jak jestem z Gdańska???"


04.10.2009
Ocena
1/5

"Muzeów jest znacznie więcej...wymieniono tutaj te najważniejsze."

Eliza
17.05.2009
Ocena
5/5

"lipa- mało muzeów w tej "stolicy""

pikuś
26.04.2009
Ocena
1/5

"supcio znalazłam wszystkie muzea!!!!!"

Marta
20.04.2009
Ocena
5/5

"ekstra!!! znalazłam wszystko co potrzebowałam"


20.04.2009
Ocena
4/5

"Jestem zainteresowany zbyciem zabytkowego samochodu Fiat 126p 65o z 1979 r, Samochód na chodzie w stanie ideoalnym,garażowany i nie eksplowtowany zimą.Stanisław z Lublina"

Stanisław
24.01.2009
Ocena
3/5

"podoba mi się, zwięźle, krótko i na temat"

ammena
03.12.2008
Ocena
4/5

"nuuudy !"


16.10.2008
Ocena
3/5

"zajebiocha takieggo jeszcze nie widzilem co za okaz"

jakub czaiewski
30.01.2008
Ocena
5/5

"jest napisane ładnie ale dla czemu nigdzie nie ma co sie znajduje w tej warszawie"

dominika
08.11.2007
Ocena
3/5

Warszawa hotele & apartamenty | restauracje | knajpy, kluby & lokale
sklepy | rozrywka | galerie i muzea | us�ugi & serwisy

turystyka
| mapa | miasto | niusy | nauka
info | eventy | forum | galeria | pogoda

e-warszawa.com 2006-2014 | Warszawa Polska Przewodnik | wszystkie prawa zastrze�one
Lifeboat Limited. UK Registered Company No. 5351515