Muzeum Powstania Warszawskiego

Muzeum Powstania Warszawskiego, jedno z lepszych muzeów w Warszawie, zostało otwarte 1 sierpnia 2004 roku, w sześćdziesiątą rocznicę Powstania. To tragiczne wydarzenie, ważne dla historii Polski i świata wciąż jest zbyt słabo znane szerszej publiczności. Historia walk żołnierzy Armii Krajowej z wojskami nazistowskimi i ostateczne ich zniszczenie przy całkowitej bierności stacjonującej po drugiej stornie Wisły Armii Radzickiej przez dłuższy czas była w Polsce tematem zakazanym. Obecnie wiele mówi się o bohaterstwie i determinacji powstańców, którzy, mimo braku uzbrojenia, a nawet wyżywienia, zdołali utrzymać się w mieście przez 63 dni. Na uwagę zasługuje jednak także szerszy kontekst polityczny – ostateczna bezcelowość powstania, jego tragiczne konsekwencje, bierność wojsk rosyjskich i całkowita obojętność Aliantów.

Muzeum Powstania Warszawskiego podejmuje próbę dokładnego i bezstronnego przedstawienia wydarzeń z 1944 roku oraz opisania warunków życia pod okupacją niemiecką, która trwała w latach 1939-44. Niektórzy historycy zwykli krytykować jako bezużyteczny gest, który spowodował bezsensowną śmierć około 250 tysięcy cywilów i zniszczenie miasta; jednakże inni wskazują na wartość tego gestu w podtrzymaniu narodowego ducha, dzięki któremu Polacy mieli siłę ostatecznie wywalczyć sobie względną niezależność od radzieckiej kontroli, a w 1989 roku – niepodległość. Muzeum aktywnie poszukuje nowego miejsca dla Powstania w narodowej świadomości – miejsca, którego było ono pozbawione przez 45 lat.

Wewnątrz budynku, będącego dawniej elektrownią, zwiedzający mogą znaleźć ekspozycję zajmującą trzy piętra. Główną jej częścią są fotografie – niektóre dumne i patriotyczne, niektóre zaś przerażające. Pośród zbiorowych portretów odnajdziemy uśmiechnięte twarze dwunastoletnich chłopców i dziewcząt, pracujących podczas Powstania jako kurierzy. Muzeum posiada także dużą ilość filmów i prezentacji multimedialnych opisujących pierwsze dni zmagań powstańców i ich zwycięstwa nad Niemcami. Jest tu też doskonała kolekcja replik ważnych elementów codzienności w tamtych dniach - między innymi replika kanału, przez który ludzie musieli przechodzić do dzielnic niezajętych jeszcze przez wojska niemieckie. Ostatnia ekspozycja pod tytułem ¦mierć Miasta ukazuje najpierw Warszawę sprzed drugiej wojny a potem ruiny, które pozostały po zrównaniu miasta z ziemią.

Wycieczka do Muzeum Powstania Warszawskiego będzie niezapomnianym doświadczeniem dla każdego. Warto uświadomić sobie, że Powstanie nie było jednorazowym wydarzeniem – jego konsekwencje polityczne były widoczne do roku 1989, a odbudowa Warszawy trwa tak naprawdę do dzisiaj.

Muzeum jest czynne codziennie od 10.00 do 18.00, w czwartki do 20.00. Bilet wstępu kosztuje 4 złote, a bilet ulgowy – 2 zł, w niedziele natomiast wstęp jest bezpłatny. Kliknij tutaj, jeśli chcesz zobaczyć oficjalną stronę muzeum.Warszawa Hotele
 


dodaj komentarz

"Nic ciekawego tam nie ma ;/"

Ja
12.06.2011
Ocena
1/5

"Muzeum nie jest po to aby kupować w nim pamiątki, najważniejsza jest sama idea i chęć poznania naszej historii. Muzeum świetne, klimatyczne wspaniałe eksponaty historia przedstawiona bardzo dokładnie. Polecam i pozdrawiam; >"


04.12.2010
Ocena
3/5

" Sama tam nie bylam ale slyszalam ze bardzo fajnie. (Jestem fanka komentarza roberta hahahhahahhahha;p;p)"

Karina
10.04.2010
Ocena
4/5

" -Muzeum Powstania Warszawskiego:Bylem w Panstwa przybytku raz pierwszy dotad,i jako zwykly Polak,ktoremu jednak zalezy by cokolwiek widnialo lepiej w tym kraju mam pare uwag: 1.Przy tak wieloplaszczyznowym budynku,pelnym rozmaitych zakamarkow wystawienniczych zupelnie beznadziejne oznakowano trasy zwiedzania muzeum dla osob pierwszy raz odwiedzajacy ta szacowna instytucje,co dwukrotnie potwierdzili mi nawet miejscowi pracownicy placowki,niestety widac urzednicy odpowiedzialni za nia juz ja-wreszcie-znaja,i to ma wystarczyc dla wszystkich,jak to u nas; 2.Brak,oprocz literatury, w muzealnym sklepiku jakiejkolwiek godniejszej pamiatki powstanczej dla turystow ,chyba ze za takie uznamy samolociki czy papierowe czolgi do sklejania przedszkolakom,lub metalowe odznaczki ,to insza tandeta jak z wiejskiego jarmarku.Osobiscie pragnalem kupic malego mosieznego powstanca,lub cos elegantszego w tym temacie i materiale,lecz mimo tu wycieczek z calego swiata,niczego procz stoiska tekturowo-plastykowego barachla nie znalazlem,ku zalowi nie tylko memu,ale i towarzyszacych mi gosci amerykanskich. Wiecej pisac nie bede.Narazie Muzeum Powstania perla zdecydowanie przereklamowana,niestety.Ale zycze mu i wszystkim jak najokazalszej i inteligentszej rozbudowy. Byloby milo uzyskac odpowiedz czy ktos podejmie poprawy tamtego stanu. Z szacunkiem Robert "

robert
06.02.2010
Ocena
3/5

"ale fajnie:p"

alina
15.12.2009
Ocena
3/5

Warszawa hotele & apartamenty | restauracje | knajpy, kluby & lokale
sklepy | rozrywka | galerie i muzea | us�ugi & serwisy

turystyka
| mapa | miasto | niusy | nauka
info | eventy | forum | galeria | pogoda

e-warszawa.com 2006-2014 | Warszawa Polska Przewodnik | wszystkie prawa zastrze�one
Lifeboat Limited. UK Registered Company No. 5351515