Dzielnice Warszawy

27 października 2005 tzw. Ustawa Warszawska wprowadziła reformy we wcześniej obowiącującym podziale administracyjnym miasta. Od tego momentu stolica stanowiła jedną gminę, mającą status miasta na prawach powiatu. Tworzące Warszawę od 1994 roku do wprowadzenia reform 11 gmin komunalnych otrzymały status dzielnic miasta.

W chwili obecnej Warszawę tworzy 18 dzielnic. Ich różnorodność , status oraz koncentracja ludności, kapitału oraz wszelkich innych czynników stanowi o różnorodności stolicy naszego kraju. Powoduje, że właśnie ona zawiera w sobie tak wiele ciekawych i intrygujących sprzeczności i cech. Cech, które powodują, że właśnie to miasto regularnie przyciąga do siebie coraz więcej turystów, inwestorów czy biznesmenów.

Bemowo

Powstało na terenach byłej gminy - dzielnicy Wola, obejmując część jej zachodniego pasma i stanowiąc naturalna granicę stolicy. Zamieszkałe przez sto tysięcy mieszkańców - obejmuje 2,5 tys. hektarów. W związku ze swoim jeszcze do niedawna rolnicznym charakterem, Bemowo należy do najbardziej ekologicznych dzielnic Warszawy, dużą jej część zajmują obszary zielone. Nie ma tutaj również zakładów przemysłowych. Pod względem liczby ludności zajmuje ósme miejsce wśród dzielnic Warszawy i 23 miejsce wśród największych miast Polski. Przez Bemowo wjeżdża się do Warszawy od strony Paryża i Berlina, co znacznie zwiększa jego status i znaczenie dla inwestycji i nowych przedsięwzięć.

Białołęka

Dzielnica ta należy do najprężniej rowijających się części stolicy. Zajmuje teren 74 km2 i znajduje się na północy Warszawy. Dzielnicę Białołęka zamieszkuje w chwili obecnej prawie 70 tys. osób, co stanowi około 4,1% ludności stolicy w jej granicach administracyjnych. Istnienie oraz budowa wielu domów wielorodzinnych oraz szeregowych oraz związana z tym powstająca infrastruktura powoduje, że jest to bardzo atrakcyjny teren na każdego, kto zamierza osiedlić się w Warszawie. Wciąż są wprowadzane w zycie nowe inwestycje, takie jak budowa ośrodków użyteczności publicznej, naprawa dróg i ulic.

Bielany

Dzielnica ta stanowi ok. 6% powierzchni stolicy - jest to obszar 3234 ha, zamieszkiwany przez 136 485 mieszkańców. To atrakcyjny teren, na którym wybudowano wiele ośodków badawczo-naukowych oraz, gdzie dba się o obszary zielone. W sąsiedztwie znajduje się Kampinoski Park Narodowy. W samych Bielanach znajdziemy m.in. Lasek Bielański, Park i Las Młociński oraz Las Bemowo.

Mokotów Ta, położona po lewej stronie stolicy, dzielnica zajmuje teren 3542ha (35,4 km2) i liczy 212947 mieszkańców. W związku z jej lokalizacją oraz coraz to nowymi inwestycjami, ale również rozległymi, niezagospodarowanymi terenani, Mokotów to bardzo atrakcyjne miejsce do osiedlania się w Warszawie. Są tu zarówno wielie, kilkunastopiętrowe bloki oraz eleganckie wille. To w nich lokuje się wszelkiego rodzaju placówki i ambasady dyplomatyczne.

Ochota

Czy nazwa dzielnicy stolicy może pochodzić od karczmy, pochodzącej z 1835 roku? Okazuje się, że tak i może do tego być bardzo interesującym i atrakcyjnym miejscem. Ochota zamieszkiwana jest przez 90 tysięcy osób, które ulokowały się na terenie 972 ha. To obszar bogaty w różnorodne placówki użyteczności publicznej, rozwijającą się infrastrukturę oraz wiele ośrodków kulturalnych, z Ośrodkiem Kultury Ochoty - "OKO" na czele. Dzielnica ta zdążyła już przyciągnąć kilka naprawdę dużych koncernów, które postawowiły zainwestować właśnie tutaj, ale wciąż dysponuje ofertą dla małych firm i przedsiębiorstw. To bezpieczna i dobrze funkcjonująca część Warszawy, która śmiało może konkurować z resztą.

Praga Południe

Te tereny, obejmujące ok. 22,4 km2 zamieszkuje 180 tys. mieszkańców, zostały częscią Warszawy dopiero w 1916 roku. W związku z krótką historią dzielnicy, w Pradze Południe pozostał po części podmiejski charakter, po części - rzadko można spotkać tutaj jakiekolwiek budowle starsze niż z początku XX wieku. Obecnie prowadzone są tutaj intensywne inwestycje, takie jak budowa atrakcyjnych rezydencji i kompleksów mieszkaniowych. W związku z tym, że pierwotnie i jeszcze do niedawna był to teren typowo rolniczy, dobrze zachowała się tutejsza roślinność i tereny zielone, z Parkiem Skaryszewskim z Jeziorkiem Kamionkowskim czy Olszynką Grochowską. Wyjątkowym elementem w krajobrazie Pragi Południowej jest Saska Kępa o charakterystyczej zabudowie rezydencyjnej, pochodzącejz lat 20 i 30tych.

Praga Północ

Obszar tej dzielnicy został formalnie włączony do miasta u schyłku XVIII w, co czyni z niej jedną ze starszych dzielnic Warszawy lecz dopiero. Wtedy jeszcze jako całość, Praga została podzielona dwie części: Północ i Południe w 1945 r. Powierzchnia dzielnicy to 11,4 km2, którą zamieszkuje 75 tys. mieszkańców. Znaczna część zabudowy pochodzi z początku wieku i okresu międzywojennego. Praga należy do tych dzielnic, które stanowią o tożsamości i rodowodzie stolicy. Większość zabudowań tutaj pochodzi z poczatku wieku i okres międzywojennego. Specyficzny i charakterystyczny klimat tej dzielnicy powoduje, że przybywa tu wielu artystów, którzy lokalizują w Pradze swoje pracownie oraz turystów, szukających innej sttrony Warszawy.

Rembertów

Dzielnica ta znajduje się w północno-wschodniej części Doliny ¦rodkowej Wisły, która sąsiaduje z Kotliną Warszawską. Ze względu na wolne przestrzenie Rembertów wyróżnia się bogactwem terenów zielonych, leśnych i bujną roślinnością. Takie warunki powodują, że jest to dobry teren pod wszelkie, przyszłe inwestycje i budownictwo.

¦ródmieście

Prawdziwe centrum i serce miasta, reprezentatywna wizytówka stolicy Polski. To tutaj zlokalizowane są najważniejsze kulturalno-rekreacyjne, decydujące urzędy centralne czy samorządowe. Tą część najntensywniej zwiedzają przybywający do Warszawy turyści. W ¦ródmieściu znajduje sie najwięcej galerii, muzeów, ale także rodowodów historii naszego kraju, zabytków, historycznych miejsc...Centrum Warszawy, które obejmuje teren 1557 ha, zamieszkuje 135 tys. mieszkańców.

Targówek

Położona na prawym brzegu Wisły obejmuje tereny o powierzchni 2437 ha, tj. Obszar ten zajmuje 5% powierzchni całej Warszawy. Targówek tworzy 5 części zamieszkanych: Bródno i Targówek Mieszkaniowy, Zacisze, Targówek Fabryczny oraz tereny zielone: Las Bródnowski i ogrody działkowe. Mieszka tutaj ponad 125 tysięcy osób na terenach po części czysto przemysłowych, a po części - charakteryzujących się zabudową rodzinną.

Ursus

Powierzchnia, zajmująca 9 km2, powoduje, że Ursus do najmniejszych warszawskiech dzielnic. Na tak małym obszarze znajdują się zarówno tereny mocno zurbanizowane, rolne oraz przemysłowe. To, co wyróżnia Ursus pod względem inwestycyjnym to przede wszystkim dobra lokalizacja oraz związaną z nią rozbudowana komunikacja miejska.

Ursynów

Zajmujący trzecie miejsce wśród dzielnic Warszawy pod względem wielkości, Ursynów obejmuje powierzchnię 44,6 km2. Ten teren zamieszkuje obecnie ponad 120 tysięcy mieszkańców. Dzięki aktywności społecznej i politycznej mieszkańców Ursynowa, staje się on powoli jedną z najszybciej i najintensywniej rozwijających się częsci warszawskiej metropolii. Powstają nowe inwestycje, a te juz istniejąca przyciągają zarówno gości, jak i przyszłych mieszkańców.

Wawer

Wawer znajduje się położona jest na obszarze Niżu ¦rodkowopolskiego, w pasie Krainy Wielkich Dolin. To jedna z tych dzielnic, w których wszelkie inwestycje i zmiany są związane z bogatą roślinnością i rozległymi terenami zielonymi, które ją tworzą. Lasy stanowią 34,8% jej powierzchni i w związku z tym, budowane są tutaj w większości przypadków ośrodki sportu i rekreacji, małe pensjonaty oraz ośrodki usług medycznych.

Wesoła

To kolejna część Warszawy, która idealnie nadaje się na wypoczynek, rekreację oraz odrobinę sportu. Wszystko to ze względu na rozległe tereny zielone, znajdujące się na obszarze Wesołej. to również najmłodsza dzielnica stolicy - stała się częścią stolicy w roku 2002

Wilanów

Dlaczego właśnie do Wilnaowa regularnie przybywa coraz więcej inwestorów oraz gości? To, dzięki wielkim terenom, które idealnie nadają się do zagospodarowania okolice oraz malowniczym okolicom, dzielnica ta przeżywa rozkwit i wzmożone zainteresowanie. Również tutaj znaleźli atrakcyjne dla siebie miejsce ludzie znani ze świata polityki, kultury, sztuki, biznesu...

Włochy

Najspokojnieszja, bo najbardziej oddalona od centrum, dzielnica Warszawy. Ważnym punktem na terenie Włoch jest Lotnisko . Przez Okęcie przebiegaja również dwie ważne strategicznie trasy: al. Krakowska i Aleje Jerozolimskie.

Wola

Zajmuje obszar 19,26 km2, gdzie mieszka 139 tysięcy osób. Istnienie tej dzielnicy ma podłożone historyczne, przemysłowe, a obecnie Wola funkcjonuje również jako rozwijające się centrum handlu, biznesu i usług. Oprócz osiadających się tutaj wiekszych i mniejszych koncernów, banków powstają linie komunikacyjne, inwestycje mieszkaniowe. Powoli Wola staje się swoistym przedmieściem przemysłowym Warszawy.

¯oliborz

Położony na lewym brzegu Wisły, obejmuje obszar 8,3 km2, zamieszkały przez ponad 51 tys. ludzi. Nie tylko specyficzny mieszkaniowo-rekreacyjnego charakter odróżnia ¯oliborz od innych dzielnic - to również wspaniałe tereny zielone oraz historyczne znaczenie, jakie posiada ta dzielnica Warszawy. Przez teren dzielnicy przebiegają dwie główne arterie komunikacyjne tj. Trasa Armii Krajowej łącząca wschodnią i zachodnią część miasta i Wisłostrada, co czyni z ¯oliborza strategicznie atrakcyjny teren inwestycyjny.Warszawa Hotele
 


Lotnisko Okęcie
Wypożycz samochód
Nieruchomości
Biznes
Konsulaty i ambasady
Konwencja Warszawska
Pakt Warszawski
Getto Warszawskie
Warszawa - rok 1944
Muzeum Powstania Warszawskiego
Dzielnice Warszawy
Szkoły językowe

dodaj komentarz

"fajne zaplecze SEO :P"

Hack Limited
02.08.2017
Ocena
5/5

"No dobrze, ale każda dzielnica ma swoich gospodarzy:) Więc postawmy na takich którzy potrafią nimi zarządzać, jak ludzie z Warszawskiej Wspólnoty Samorządowej."

Karol
31.07.2014
Ocena
4/5

"KTO TO PISA£ ? JAKA BIEDNA SK£ADNIA I MONOTONNY DOBÓR S£ÓW ! POZA TYM POWTÓRZENIA NA KA¯DYM KROKU ! KLEPANINA, KLEPANINA I JESZCZE RAZ KLEPANINA !"

KTO TO PISA£ ?
04.03.2014
Ocena
2/5

"ja nie moge jaki analfabeta. haha. "

Bielany
09.04.2012
Ocena
3/5

"na ussusie jest zajezdnia a na bemowie niema a bemowo jest więkrzę"

Bartosz
18.09.2011
Ocena
3/5

"na ussusie jest zajezdnia a na bemowie niema a bemowo jest więkrzę"

Bartosz
18.09.2011
Ocena
3/5

"a zobaczcie jak się różnią ceny wynajmu w każdej dzielnicy Warszawy. też to o czymś świadczy. http://www.poradnikwynajmu.pl/2011/03/srednie-ceny-wynajmu-mieszkania.html"

Tomasz
18.05.2011
Ocena
3/5

"Czy ktoś mieszka na Ursynów/Mokotów ? Proszę napiszcie jak wam się tam mieszka! ;D Pozdrawiam ;*"

Pattt
02.10.2010
Ocena
5/5

"no no nieźle ktoś się napisał bardzo mi się podoba:)..."

ewa
18.01.2010
Ocena
3/5

""Takie warunki powodują, że jest to dobry teren pod wszelkie, przyszłe inwestycje i budownictwo. " wara od Rembertowa, bo nie dam wyciąc lasu żeby postawili tam jakiegoś wielkiego kloca... "

kozi
19.05.2009
Ocena
3/5

"Mieszkam we Włochach od 7 lat. Opis dzielnicy: "Włochy Najspokojnieszja, bo najbardziej oddalona od centrum, dzielnica Warszawy. Ważnym punktem na terenie Włoch jest Lotnisko . Przez Okęcie przebiegaja również dwie ważne strategicznie trasy: al. Krakowska i Aleje Jerozolimskie." jest niesamowicie irytujący!!! "Najspokojniejsza" - lotniskiem i dwoma wielkimi trasami???? Zamieszkałam tu zwiedziona dawną nazwą "Miasta-Ogrodu" i przeklinam ten dzień!!"

Anna Maria
10.10.2008
Ocena
3/5

"Kto mi napisze czy mogę być bezdomnym w mieście swego urodzenia bo już 5 lat nie mam w dowodzie adresu po exmisji i jak długo to ma trwać, co?"

Wojtek
27.10.2007
Ocena
3/5

Warszawa hotele & apartamenty | restauracje | knajpy, kluby & lokale
sklepy | rozrywka | galerie i muzea | us�ugi & serwisy

turystyka
| mapa | miasto | niusy | nauka
info | eventy | forum | galeria | pogoda

e-warszawa.com 2006-2014 | Warszawa Polska Przewodnik | wszystkie prawa zastrze�one
Lifeboat Limited. UK Registered Company No. 5351515