Miss ¦wiata 2006

W 2006 roku Polska stanęła w obliczu wielkiego wydarzenia – to właśnie u nas odbywały się w tym roku wybory Miss ¦wiata. Konkurs jest najpopularniejszym wydarzeniem na całym świecie, transmitowanym przez największą ilość programów telewizyjnych i oglądanym przez dwa miliardy ludzi! Uśmiechnięte, opalone piękności z ponad stu krajów świata przybyły we wrześniu do Warszawy, by mrugać rzęsami, rumienić się, mówić o pokoju na świecie, a przede wszystkim, by zdobyć tytuł najpiękniejszej kobiety na kuli ziemskiej. Sala Kongresowa będzie dumna scenerią tego wydarzenia. Dopiero drugi raz w historii konkurs odbywa się w Europie – pierwszy raz miał miejsce oczywiście w Londynie.

Konkurs Miss Word jest niezwykłym wyróżnieniem, które zwróciło na Polskę oczy całego świata – a co za tym idzie, zachęciło wielu zagranicznych inwestorów oraz menedżerów kultury. W związku z organizacją wyborów stworzono 20 tysięcy nowych miejsc pracy i przewiduje się, że w ich wyniku do kraju napłynie w latach 2007- 2010 około 70 milionów dolarów. Na pewno była to zachęta dla międzynarodowej turystyki – świat zobaczył nie tylko Warszawę, ale i wiele słynnych polskich miast i miasteczek, odwiedzanych przez kandydatki. Przy samym trwającym miesiąc przedsięwzięciu było zatrudnionych cztery tysiące osób, sponsoring i wydarzenia marketingowe również w tym czasie znacząco wzrosły. Konkurs zwrócił na Polskę powszechną uwagę międzynarodowych korporacji – w innych warunkach reklama i zachęcanie do inwestowania w Polsce przeprowadzone na taką skalę kosztowałoby około 11 milionów dolarów.

Organizatorzy nie rozczarowali się także jeśli chodzi o masowy udział Polaków w wydarzeniu – mieszkańcy miast tłumnie przybywali na spotkania z kandydatkami, a transmisję telewizyjną finału obejrzało 40% widzów. Większość Polaków wierzy także, że to wydarzenie pomogło dobrze zaprezentować nasz kraj światowej publiczności.

Pomimo że konkurs Miss Word raczej rozrywkowe wydarzenie, często jego przebieg budził wiele kontrowersji i wiązał się z poważniejszymi światowymi problemami. Na przykład w 2002 roku w ostatniej chwili finał został przeniesiony z Nigerii z powodu protestów spowodowanych wyrokiem ukamienowania, na który skazano Aminę Lawal, nigeryjską kobietę oskarżoną o zdradę. Narastające napięcie i odmowa przyjazdu wielu kandydatek spowodowały, że ostatecznie konkurs odbył się w Londynie. Z kolei czynniki polityczne nie zaważyły na trzykrotnym przeprowadzeniu konkursu w mieście Sanya w Chinach, które dzięki temu osiągnęło wielki sukces ekonomiczny. Kolejnym ważnym aspektem konkursu Miss Word jest działalność charytatywna – zwyciężczyni konkursu zazwyczaj oddaje jej się przez rok swojego panowania. Według oficjalnych źródeł laureatkom konkursu od 1951 roku udało się zebrać około 450 milionów dolarów na cele charytatywne.

Większość pieniędzy została zebrana w ramach akcji Piękno z Przesłaniem, zorganizowanej przez Julie Morley, żonę Erica Morleya, pomysłodawcy konkursu. Projekt, bazujący na popularności Miss World, pozwala na zbieranie funduszy na liczne cele charytatywne. Marka Piękno z Przesłaniem z czasem zaczęła funkcjonować niezależnie i dziś jest równie rozpoznawalna jak sama Miss ¦wiata. W ramach akcji funkcjonują zespoły, które zbierają i dystrybuują fundusze przeznaczone na konkretne cele – między innymi na chirurgiczne usunięcie rozszczepienia podniebienia, schorzenia powszechnego w Południowej Afryce i Rosji, lub ratowanie życia noworodków na całym świecie.

Co do samych dziewcząt, tytuł Miss ¦wiata jest dla nich nie tylko szansą na całoroczne podróże po całym świecie, lecz także finansową stabilizację oraz wstęp do dalszej kariery. Najsłynniejszym przykładem jest tutaj niewątpliwie Aishwarya Rai, Miss ¦wiata z roku 1994 roku z Sun City. Rai była drugą w historii indyjską Miss World i to zapewniło jej udany początek aktorskiej kariery w kinie Bollywood. Dzisiaj jest uważana za najsłynniejszą i najlepszą indyjską aktorkę, powoli też podbija światowy przemysł filmowy. W 2000 roku otrzymała od kapituły Miss World tytuł Najpiękniejszej Miss ¦wiata Wszechczasów. Sama Julia Roberts nazwała ją najpiękniejszą kobietą na świecie, a czytelnicy magazynu Hello potwierdzili tę opinię. W 2004 roku zagrała główną rolę w Dumie i uprzedzeniu - angielskiej produkcji inspirowanej kinem Bollywood. Film, twórczo przekształcający motywy powieści Jane Austen, okazał się światowym sukcesem, a koszty jego produkcji zwróciły się czterokrotnie. Rai niewątpliwie uzyskała światową popularność – jej imieniem nazwano nawet nową odmianę tulipana wyhodowaną podczas jej pobytu w Amsterdamie na festiwalu filmowym.

Początki konkursu Miss World były skromne – jako dodatek do brytyjskiego ¦więta Wybrzeża, nie wzbudzał jeszcze międzynarodowej uwagi. Obecnie dzieje się wręcz przeciwnie, toteż i wymagania stawiane kandydatkom są większe. Muszą się one pochwalić nie tylko ładną buzią, lecz także inteligencją i uzdolnieniami. Dziewczęta przechodzą przez konkursy piękności oraz tradycyjną już sesję w strojach plażowych, a ponadto liczne rozmowy oraz zawody sportowe i teatralne. Sprawdza się także ich wyczulenie na problemy społeczne i gotowość do niesienia pomocy innym. W tym roku niewątpliwą atrakcją dla uczestniczek były zawody sportowe w ośrodku w Giżycku, podczas których musiały one biegać, pływać i grać w gry zespołowe. We wrześniu 2006, jak wszyscy pamiętamy, zwyciężyła nasza sąsiadka – Czeszka Tatiana Kucharowa, która w obecnie odbywa podróże po całym świecie.

Aby dowiedzieć się więcej o konkursie Miss World, zajrzyj na oficjalną stronę konkursu.Warszawa Hotele
 


dodaj komentarz

"i co polska się wykazała czy nie wkońcu by mogła polka zostać miss a innne niech się sianem wpchają jak ja dorosne to zostane Miss ¦wiata mówie wam :)"

joska
24.12.2007
Ocena
3/5

Warszawa hotele & apartamenty | restauracje | knajpy, kluby & lokale
sklepy | rozrywka | galerie i muzea | us�ugi & serwisy

turystyka
| mapa | miasto | niusy | nauka
info | eventy | forum | galeria | pogoda

e-warszawa.com 2006-2014 | Warszawa Polska Przewodnik | wszystkie prawa zastrze�one
Lifeboat Limited. UK Registered Company No. 5351515